Пилешко бело месо во слатко- лут сос

никогаш  доста од сочно пилешко

img

Состојки:

-500 грама пилешко бело месо

-2 главица кромид

-2 лажици шеќер

-1 лажица лут црвен пипер

-1 лажица буковец

-2 лажици зачин

-бибер

-2 зелени пиперки

-2 црвени пиперки

-3 домата

Начин на подготовка:

Исечкајте ги кромидот и пржете го на топло масло, па дојдате го шеќерот и карамелизованиот лук со шеќер, а потоа и пилешкото исечкано на коцки. Пржете додека пилешкото не добие румена боја  и во ова ставете ги ситнио исечканите пиперки и уште малку пржете.

Додајте ги ситно исечканиот домат и малку вода, ако е густо, а потоа и зачините во количина по желба, во зависно колку сакате луто. Се убаво нека се запрши и послужете го со салата. А убаво оди со тестенини или пире.

Facebook impact:

Објавено сабота, 25 февруари 2017 04:47:00
Напишано од elenaM