Дански кекси со путер и кокос

Превкусни кекси кои одлично одат со чај…

img

Состојки:

250 гр путер

200 гр шеќер

2 јајца

2 ќасички ванила шеќер

100 гр густин

100 гр кокос

400 гр гр брашно

1 прашок за печиво

Подготовка:

замесете ги сите состојки и оставете го тестото во ладилник 2 часа. Потоа од тестото развлечете кора и со модла вадете форми. Колачињата посипете ги со крупен шеќер и печете ги во подмачкан плех на 150 степени неколку минути. Внимавајте колачињата да останат светли. Служете ги со шолја кафе или чај.

Повеќе рецепти, кулинарски трикови, совети за здрава храна и здрав начин на живот, диети и животни искуства, можете да најдете на НАЈАДИСЕ.МК како и на фан страната на Фејсбук, а може да станете и член од групата на Најадисе на Фејсбук каде може да споделите ваш омилен рецепт.

Facebook impact:

Објавено понеделник, 20 март 2017 08:01:00
Напишано од Виолета