Лиснати пакетчиња со печурки

 

Примамлива комбинација на ориз,варени јајца и лиснато тесто.

 

img

 

 

 

 

 

 

Состојки:

-60 гр. ориз

-рендана кора лимон

-главица кромид

-600 гр. печурки

-50 гр. путер

-2 лажици сецкан магдонос

-2 тврдо варени јајца

-сол и црн бибер

-250 гр. лиснато тесто

-1 јајце за премачкување

 

Припрема:

Сварете го оризот,кромидот исецкајте го ситно, а печурките на листови. Во тавче растопете путер па на него 2-3 издинстајте го кромиот. Додадете ги печурките и динстајте уште 2-3 минути додека не омекнат, и оставете да се оладат. Обложете ги со хартија за печење.

Растегнете го тестото во правоаголник 40x20 цм. Измешајте ги печурките со оризот,додате го магдносот и исецканите јајца,додавате зачини по вкус. Смесата се става на половина од тестото (не блиску до ивиците), преклопете со другата половина и цврсто притиснете ги ивиците. Разматете јајце и премачкајте,и потоа ставете го во фрижидер половина час. Загрејте ја рерната на 200 степени и печете половина час,додека тестото не постане златнокафено.

 

 

 

 

 

 

Facebook impact:

Објавено четврток, 12 јануари 2017 01:25:00
Напишано од Емилија