Пилешки ролат полнет со спанаќ и сирење

Вкусен пилешки  ролат  полнет со  спанаќ и сирење 

img

Состојки:

4 парчиња бело месо

200 г спанаќ

20 г путер

2 дл сончогледово масло

црвен кромид

1 чешне лук

100 г гауда

30 г презли

сол, бибер

Приготвка:

Сварете го спанаќот, исцедете и исечкајте. На загреам путер пропржете ги исечканиот кромид и лукот, додадете спанаќ, сол и бибер. Помешајте и изладете.

На секое парче ставете дел од спанаќот и парче кашкавал. Преклопете и прицврстете со чепкалки. Извалкајте ги во презли и испржете ги во масло.

Facebook impact:

Објавено среда, 09 август 2017 02:19:00
Напишано од Виолета