Потпечени пица макарони!

Еве една добра идеја што да подготвите за ручек

img

Состојки:

400гр макарони

300гр печурки

100гр шунка

100гр сушено месо

100гр колбаси

кечап по потреба

оригано

200гр траписта сирење

За прелив:

1 јајце

1 чаша јогурт

Подготовка:

Макароните сварете ги во солена вода, исцедете ги и исплакнете ги со ладна вода. Додадете ги исецкани на коцки шунката, сувото месо, колбасот и печурките. Додете го кечапот и ориганото и промешајте се убаво. Сеединете се добро па ставете ја смесата во огноотпорен сад премачкан со малку путер.

Изрендајте половина од сирењето врз макароните.

Изматете ги јајцето и јогуртот, посолете па прелијте преку сирењето. Преку тоа изрендајте го остантото сирење и по желба посолете со оригано. Запечете во рерна загреана на 200 степени околу 30 минути.

Пријатно!

Тагови:

Facebook impact:

Објавено среда, 18 февруари 2015 12:46:00
Напишано од виолета


Последни вести