Турски компир со јогурт: Прилог кој ќе го правите со секое јадење!

Од сега само вака ќе го приготвувате компирот…

img

Иако не е главно јадење, овој рецепт ќе ве остави без текст…

Состојки:

4- 5 поголеми копири

2 лажици масло

2 лажици грчки јогурт

1 лажичка сол

половина лажичка бибер

половина лажичка мента

половина лажичка темјан

Подготовка:

Излупете го компирот, исечете го на кришки и прелијте го со јогуртотизлечан со зачините.

Печете во тавче обложено со хартија за печење, околу 40 минути на 200 степени.

Повеќе рецепти, кулинарски трикови, совети за здрава храна и здрав начин на живот, диети и животни искуства, можете да најдете на НАЈАДИСЕ.МК како и на фан страната на Фејсбук, а може да станете и член од групата на Најадисе на Фејсбук каде може да споделите ваш омилен рецепт.

Facebook impact:

Објавено понеделник, 20 март 2017 06:40:00
Напишано од Виолета