Ослободете се од надуеноста со помош на една билка

Дали честопати чувствувате надуеност во стомакот? Тоа е непријатно чувство кое речиси секојдневно го мачи поголемиот дел од популацијата.

img

Брзата храна и преголемото количество на сол и шеќер делува така што водата почнува да се задржува во организмот, поради што почнуваме да се чувствуваме “како балон”. 

Со други зборови, претераниот внес на масти, соли и шеќери допринесува до задржување на водата во организмот, што во екстремни случаи предизвикува и болести на белите дробови и бубрезите како и артритис.

Но, кога е во прашање само лошиот избор на храна, постои една зачинска билка која може многу да ви помогне, а истата веројатно веќе и ја имате во својата кујна – станува збор за магдоносот.

Кога е во прашање надуеноста, магдоносот се смета за магично растение. Од него можете да направите едноставен напиток кој ќе ја зголеми вашата потреба за мокрење и со тоа полесно ќе ги исфрлите штетните материи од телото.

Во еден литар зовриена вода ставете пет лажички свеж, исечкан магдонос и оставете да отстои околу 20 минути. Потоа процедете.

Чајот можете да го консумирате топол или изладен, но не претерувајте со количината на дневно ниво.

 

 

 

Тагови:

Facebook impact:

Објавено вторник, 06 март 2018 05:57:00
Напишано од емилија


Последни вести