Овој напиток ги прочистува крвните садови и го штити срцето

Овој еликсир ги прочистува артериите, ги регулира мастите во крвта, помага при настинки и инфекции, го зајакнува имунитетот и го прочистува црниот дроб.

img

Комбинацијата на три природни состојки може значително да го подобри вашето здравје. За да го направите потребни ви се лук, ѓумбир, лимони и вода.

Состојки:

4 чешниња лук

4 лимони

3 до 4 см свеж ѓумбир

8 чаши вода.

Подготовка:

Измијте ги лимоните (со кората), а потоа исечете ги на коцки.

Лукот исчистете го.

Во блендер ставете ги лимонот, лукот и ѓумбирот. Мешајте ги додека се добие хомогена смеса.

Во тенџере на оган ставете ја смесата од блендерот и додајте ја водата. Повремено мешајте додека течноста зоврие. Штом течноста ќе зоврие, тенџерето тргнете го од огнот.

Тенџерето покријте го капак и оставете ги за време од неколку часови, а најдобро е преку ноќ за да се излади.

Течноста процедете ја. Напитокот ставете го во стаклено шише или тегла. Шишето чувајте го во фрижидер. Се препорачува да пиете 1 чаша (180 мл) на ден, најмалку 2 часа пред оброк. Напитокот за прочистување на крвните садови пијте го во рок од 21 ден. Потоа направете пауза за време од една недела и проверете ја крвта. По потреба може да ја повторите процедурата.

Facebook impact:

Објавено четврток, 12 октомври 2017 02:36:00
Напишано од Виолета


Последни вести