СТАВЕТЕ ГИ ОВИЕ 4 СОСТОЈКИ ВО УТРИНСКОТО КАФЕ И ПРЕТВОРЕТЕ ГО ВО НАПИТОК – ТОПАЧ НА МАСНОТИИ

Нема сомневање дека во кафето најмногу се ужива наутро. Кафето го разбиструва мозокот, го подига нивото на енергија, го забрзува метаболизмот, а кога се консумира умерено, го штити и срцето.

img

Сигурно сте слушнале дека оние кои одат во теретана или се занимаваат со друг вид физичка активност, а истовремено имаат вишок маснотии, пијат карнитин.

Карнитинот го забрзува метаболизмот и придонесува маснотиите од организмот да се претворат во енергија при вежбањето и на тој начин да се елиминираат од организмот.

Епа токму таков ефект, ако не и подобар, се постигнува и со кафето. Кофеинот од кафето е пандан на Карнитинот. Оваа состојба на организмот, при која ќе ги елиминирате маснотиите при вежбање, ќе ја постигнете доколку испиете филтер или друг вид кафе, половина час пред вежбање!

Но, ако не сте многу по физичката активност, тогаш запишете го рецептот кој ќе ви го понудиме, а кој покрај кафе, содржи уште неколку состојки:

Потребни состојки:


100 милилитри мед

100 милилитри кокосово масло

1 лажиче цимет

1 лажиче какао

Подготовка:

Измешајте ги добро сите состојки за да постигнете хомогена маса. Складирајте во фрижидер.

Како се користи:

Ставајте 1-2 лажички од смесата во вашето утринско кафе. Измешајте добро и уживајте во вашето кафе кое согорува масни наслаги.

Тагови:

Facebook impact:

Објавено среда, 14 март 2018 04:13:00
Напишано од емилија


Последни вести