Земјата на паралелниот УМ

Добредојдовте во СЈО (Саботна Јавна Ономатопеја) на Алекс Ванко.

img

Замисли да живееш во најмизерната држава во Европа. Замисли беда и сиромаштија на секој чекор. Замисли задолженост. Да, тие пари треба да ги враќаат внуци и правнуци. Кредити секој месец. Замисли сиромашна младина, безнадежни млади луѓе кои живеат во диктатура. Замисли го гадното лице на диктаторите кои се смеат додека третина популација, 600.000 луѓе, млади луѓе им мигрираат на запад за никогаш да не се вратат. Замисли режимски вести, само една вистина, цел ден секој ден. Замисли партиски вработувања и концентрациони логори кои режимот ги нарекува фабрики каде што луѓе работат за 100 евра месечно. Замисли корумпирано судство, собрание, локална власт па дури и полиција. Замисли фантомски граѓани во твојата држава. 500.000 фантоми кои ја решаваат твојата судбина. Замисли политички прогон на неистомисленици од диктаторот, затворања, притвори за невини луѓе, егзекуции. Замисли стотици милиони евра потрошени без никој да те праша. Замисли 5 милијарди евра на странски сметки. Гадна слика другар мој. Тоа велат е твојата земја шизику. Да,да. Тоа е Македонија. Што ќе преземеш околу тоа шизику? Што ќе преземеш ?! What do you do hotshot, What do you do? Ме слушаш ли револуционеру?

Кај си? Грчка! Банско! Дубровник! Филипини! Шо,шо? Викенд? Попуст? Чекај бе шо збориш еј! За твојата Македонија зборуваме. Aaaaa OK. Не знаев. Фала. Извини. Си зема чадор? Ок. Остани таму.

Да живее 1-ви Мај !

Пишува: Алекс Ванко

Филизоф, писател, аналитичар

Тагови:

Facebook impact:

Објавено сабота, 30 април 2016 12:20:00
Напишано од g0sh3


Последни вести

img

СВЕТСКИОТ ГОТВАЧКИ ВРВ ЌЕ СЕ НАТПРЕВАРУВА ВО СТРУМИЦА

Шеесетина врвни Master Chef судии и околу тристотина натпреварувачи и гости од цел свет, од утре ќе го отворат Вториот Интернационален Гастрономски Натпревар – ГастроМак Македонија 2017. И по обемот и по квалитетот на имињата кои што нешто значат во светот на гастрономијата, овој настан е најголемиот кога било одржан кулинарски натпревар не само во нашата земја, туку и во поширокиот регион. Вториот Интернационален Гастрономски Натпревар – ГастроМак Македонија 2017, ќе се одвива од 24 до 28 октомври во Струмица, а домаќин ќе биде Хотелот Вила Парк. Големиот настан кој што е влезен во календарот на глобалните случувања од ваков тип, е во организација на Асоцијацијата на готвачи и шефови на кујни од Македонија - ГастроМак, со логистичка поддршка од WACS – World Association of Chefs Societies, Светската организација на шефови на кујни, асоцијација која што ги обединува националните кулинарски здруженија од преку 150 држави во светот. 

img

Прилеп го одбележа државниот празник 23- ти Октомври

Годинава државниот празник 23 –ти Октомври Прилеп го одбележа скромно со положување на цвеќе на личностите кои го дале својот . По повод одбележувањето на државниот празник 23-ти Октомври, Денот на македонската револуционерна борба, делегација од локалната самоуправа на општина Прилеп и претставници од  политичката партија на ВМРО ДПМНЕ и Коалцијата положија свежо цвеќе пред споменикот на: Методија Андонов – Ченто, Пере Тошев и  Ѓорче Петров, а една делегација се поклони и положи цвеќе на гробовите на Пере Тошев, кој се наоѓа во црквата Св.Благовештение и на гробот на  Методија Патчев, во Кадино село. При оваа пригода градоначалникот на Прилеп, Марјан Ристески го истакна знaчењето на овој празник за македонскиот народ и ја потенцира важноста од зачувувањето на интегритетот и суверенитетот на Р. Македонија.