RSS http://puls24.mk/rss-feed en-us Thu, 12 Sep 2013 22:00:00 GMT Wed, 24 Jan 2018 07:16:04 GMT Puls24 CMS Дигитални табли во ООУ „25 Мај“ http://puls24.mk/mk/lokalna-samouprava/digitalni-tabli-vo-oou-25-maj Во ООУ „25 Мај“ беа промовирани смарт дигитални табли по Проектот дигитално  училиште - знаењето нема граници. 

]]>
Виолета Tue, 23 Jan 2018 19:32:00 GMT http://puls24.mk/mk/lokalna-samouprava/digitalni-tabli-vo-oou-25-maj
Сега и реми ни одговара за полуфинале http://puls24.mk/sport/rakomet/sega-i-remi-ni-odgovara-za-polufinale Се отворија работите во групата 2 во Вараждин, откако вечерва Словенија ја совлада Шпанија со  31-26 Сега патот на Македонија е за нијанса полесен затоа што постојат реални варијанти за пласман во полуфиналето и со едно реми и една победа во двата наши преостанати меча. 

]]>
Виолета Tue, 23 Jan 2018 19:26:00 GMT http://puls24.mk/sport/rakomet/sega-i-remi-ni-odgovara-za-polufinale
Миркуловски: Ќе дадеме се од себе за победа http://puls24.mk/sport/rakomet/mirkulovski-ke-dademe-se-od-sebe-za-pobeda Македонската машка ракометна репрезентација вечерва во 20 часот и 30 минути, го игра вториот меч во главната рунда на Европското трвенство во Хрватска во кој противник ќе и биде добро познатиот ривал селекцијата на Чешка.

]]>
Виолета Tue, 23 Jan 2018 17:19:00 GMT http://puls24.mk/sport/rakomet/mirkulovski-ke-dademe-se-od-sebe-za-pobeda
Домашен лек за кандида http://puls24.mk/magazin/zivot/01domasen-lek-za-kandida Најголемиот женски проблем кандидата може да стане минато со еден рецепт од вашата кујна, кој брзо и лесно се прави и навистина е моќен и ефикасен. 

]]>
Виолета Tue, 23 Jan 2018 16:49:00 GMT http://puls24.mk/magazin/zivot/01domasen-lek-za-kandida
Во февруари пролетно време, а од март нови изненадувања http://puls24.mk/mk/vesti/vo-fevruari-proletno-vreme-a-od-mart-novi-iznenaduvanja Времето во Србија до крајот на февруари ќе наликува на пролет, но според најавите на метеорологот кој го консултирале, српски Информер пишува дека на почетокот на март се враќа зимата! 

]]>
Виолета Tue, 23 Jan 2018 16:18:00 GMT http://puls24.mk/mk/vesti/vo-fevruari-proletno-vreme-a-od-mart-novi-iznenaduvanja
Доколку имате вакви навлаки за перници веднаш фрлете ги! http://puls24.mk/magazin/zivot/dokolku-imate-vakvi-navlaki-za-pernici-vednas-frlete-gi Треба да внимавате каква постелнина користите, односно на каква перница спиете. Менувајте ги и прете ги редовно, а еве кои треба да ги избегнувате: 

]]>
Виолета Tue, 23 Jan 2018 15:33:00 GMT http://puls24.mk/magazin/zivot/dokolku-imate-vakvi-navlaki-za-pernici-vednas-frlete-gi
Скпјанец нападнат од кучиња http://puls24.mk/mk/vesti/01skpjanec-napadnat-od-kucinja Вчера 62-годишниот скопјанец Б.В. пријавил во полицијата дека околу 17 часот и 30 минути, додека се движел пеш по локалниот пат село Кучково – село Волково, бил нападнат од околу 10 кучиња скитници. 

]]>
Виолета Tue, 23 Jan 2018 14:41:00 GMT http://puls24.mk/mk/vesti/01skpjanec-napadnat-od-kucinja
Одложени измените на Законот за референдум http://puls24.mk/mk/vesti/odlozeni-izmenite-na-zakonot-za-referendum Министерството за правда  во ново корегирано соопштение попладнево информира дека се одложени предложените измени на Законот за референдум. 

]]>
Виолета Tue, 23 Jan 2018 14:35:00 GMT http://puls24.mk/mk/vesti/odlozeni-izmenite-na-zakonot-za-referendum
Оваа манекенка има 86 години, а нејзиното тешко минато сите го знаеме http://puls24.mk/magazin/scena/ovaa-manekenka-ima-86-godini-a-nejzinoto-tesko-minato-site-go-znaeme -Бев многу тажно дете. Само посакував љубов од мајка ми. Бевме многу сиромашни и често ме оставаше во згрижувачки семејства. Кога имав 13 години ме натераа да позирам топлес за да заработам малку пари. Ме плаќаа 12 долари на час. Денес медиумите би кренале бунт да видат така да позира малолетничка, дете, но тогаш светот беше помалку расипан од денес. Бев среќна што заработувам затоа што само така можев да помогнам на мајка ми. Јас бев присилена да пораснам и созреам пребрзо, истакна Кармен.

]]>
емилија Tue, 23 Jan 2018 13:43:00 GMT http://puls24.mk/magazin/scena/ovaa-manekenka-ima-86-godini-a-nejzinoto-tesko-minato-site-go-znaeme
Писмо до сите домаќинки: Чистете колку што сакате, но... http://puls24.mk/magazin/zivot/pismo-do-site-domakinki-cistete-kolku-sto-sakate-no На социјалните мрежи се споделува една интересна приказна која решивме да ја споделиме со вас. 

]]>
Виолета Tue, 23 Jan 2018 13:40:00 GMT http://puls24.mk/magazin/zivot/pismo-do-site-domakinki-cistete-kolku-sto-sakate-no
Внимавајте во која положба спиете http://puls24.mk/magazin/zivot/vnimavajte-vo-koja-polozba-spiete Сите имаме омилена положба за спиење. Сепак, тоа не значи дека секоја положба е добра и за нашето здравје. Постојат три класични положби за спиење, но само една од нив е најдобра. Прочитајте која и зошто.

]]>
емилија Tue, 23 Jan 2018 12:41:00 GMT http://puls24.mk/magazin/zivot/vnimavajte-vo-koja-polozba-spiete
Ново Лисиче: Пожар во зграда, жителите заробени во своите станови http://puls24.mk/mk/crna-hronika/novo-lisice-pozar-vo-zgrada-zitelite-zarobeni-vo-svoite-stanovi -Огнените јазли се стишени, но чадот е огромен проблем за граѓаните кои живеат во оваа зграда. Ние сме во паника,  ги затворија сите влезните врати од своите домови. Ни рекоа да седиме дома заради густиот чад кој се крена по пожарот. Буквално сме заробени, а чадот ни влезе во становите, вели жител на опожарената зграда во изјава за КУРИР.

]]>
емилија Tue, 23 Jan 2018 12:37:00 GMT http://puls24.mk/mk/crna-hronika/novo-lisice-pozar-vo-zgrada-zitelite-zarobeni-vo-svoite-stanovi
Татко си го фрли новороденото бебе во контејнер http://puls24.mk/svet/vesti/tatko-si-go-frli-novorodenoto-bebe-vo-kontejner -Во текот на сослушувањето се дозна дека мајката била во осмиот месец од бременоста кога се родило девојчето, а пред тоа воопшто не била на преглед, известуваат британските медиуми, повикувајќи се на кинескиот портал „Јунан дејлИ“.

]]>
емилија Tue, 23 Jan 2018 11:51:00 GMT http://puls24.mk/svet/vesti/tatko-si-go-frli-novorodenoto-bebe-vo-kontejner
Момче од Радишани уценувало девојка со интимна фотографија http://puls24.mk/mk/crna-hronika/momce-od-radisani-ucenuvalo-devojka-so-intimna-fotografija На 22.01.2018 година околу 22.30 минути А.Ф. (26) од Тетово пријавила уцена од Џ.З. (24) од с.Радишани, скопско.

]]>
емилија Tue, 23 Jan 2018 11:27:00 GMT http://puls24.mk/mk/crna-hronika/momce-od-radisani-ucenuvalo-devojka-so-intimna-fotografija
Аљаска ја погоди силен земјотрес од 8 степени http://puls24.mk/svet/vesti/186954 Предупредување од цунами издадено е на Аљаска, после земјотресот со јачина од 8,1 степни по Рихтер, кој ја погоди оваа област.

]]>
емилија Tue, 23 Jan 2018 11:22:00 GMT http://puls24.mk/svet/vesti/186954
Македонија вечерва против Чешка, Лазаров неизвесен http://puls24.mk/sport/rakomet/makedonija-vecerva-protiv-ceska-lazarov-neizvesen Македонската ракометна репрезентација вечер од 20 часот и 30 минути во Вараждин против Чешка ќе го одигра својот втор дуел од втората фаза на Европското првенство.

]]>
емилија Tue, 23 Jan 2018 09:15:00 GMT http://puls24.mk/sport/rakomet/makedonija-vecerva-protiv-ceska-lazarov-neizvesen
Цените на бензините за само две недели пораснаа за 10 отсто http://puls24.mk/mk/vesti/cenite-na-benzinite-za-samo-dve-nedeli-porasnaa-za-10-otsto Како причина за зголемувањето на малопродажните цени на нафтените деривати од Регулаторната комисија за енергетика ги посочуваат за 4,54 отсто повисоката просечна цена на суровата нафта на светскиот пазар во изминатите 14 дена но и за 1,44 отсто повисокиот крус на доларот во однос на денарот.

]]>
емилија Tue, 23 Jan 2018 09:09:00 GMT http://puls24.mk/mk/vesti/cenite-na-benzinite-za-samo-dve-nedeli-porasnaa-za-10-otsto
Во кои градови е -10 степени, а каде има снег? http://puls24.mk/mk/vesti/vo-koi-gradovi-e-10-stepeni-a-kade-ima-sneg Според УХМР, по сончевото и студено време во утринските часови, преку денот ќе има зголемување на облачноста и ќе преовладува променливо облачно време со кратки сончеви периоди.

]]>
емилија Tue, 23 Jan 2018 09:02:00 GMT http://puls24.mk/mk/vesti/vo-koi-gradovi-e-10-stepeni-a-kade-ima-sneg
Пет работи со кои ја саботирате секоја ваша врска http://puls24.mk/magazin/zivot/pet-raboti-so-koi-ja-sabotirate-sekoja-vasa-vrska Можеби не сте виновни за прекинот на секоја врска досега, но доколку не можете да одржите здрава и нормална врска со партнерот, можеби правите работи за кои сè уште не сте свесни.

]]>
емилија Tue, 23 Jan 2018 08:25:00 GMT http://puls24.mk/magazin/zivot/pet-raboti-so-koi-ja-sabotirate-sekoja-vasa-vrska
Преминав на диетата која ја фали целиот свет - затоа и завршив во болница http://puls24.mk/magazin/zivot/preminav-na-dietata-koja-ja-fali-celiot-svet-zatoa-i-zavrsiv-vo-bolnica “Паднав на тој тренд на живеење со природата и за само неколку недели ги исфрлив сите средства за чистење, религиозно ја проучував листата на состојки во храната, ги избегнував сите адитиви и фарби за коса и почнав дури и сама да одгледувам одредени намирници. Мислев дека после тие чекори ќе бидам здрава, но наместо тоа завршив во болница”.

]]>
емилија Tue, 23 Jan 2018 08:15:00 GMT http://puls24.mk/magazin/zivot/preminav-na-dietata-koja-ja-fali-celiot-svet-zatoa-i-zavrsiv-vo-bolnica
5 овошја кои треба да се консумираат за време на зимскиот период http://puls24.mk/magazin/zivot/5-ovosja-koi-treba-da-se-konsumiraat-za-vreme-na-zimskiot-period Против грипот и студеното време може да се изборите и со правилен избор на овошје кое ќе ви ја донесе потребната количина на витамини во телото и ќе го зајакне имунолошкиот систем.

]]>
емилија Tue, 23 Jan 2018 08:07:00 GMT http://puls24.mk/magazin/zivot/5-ovosja-koi-treba-da-se-konsumiraat-za-vreme-na-zimskiot-period
Пет причини зошто уште денеска треба да започнете со консумирање на оваа комбинација http://puls24.mk/magazin/zivot/pet-pricini-zosto-uste-deneska-treba-da-zapocnete-so-konsumiranje-na-ovaa-kombinacija Познато е дека сувото овошје и јаткастите плодови како оревот, лешникот, бадемите, кикириките и ф’стаците содржат хранливи материи.

]]>
емилија Tue, 23 Jan 2018 08:02:00 GMT http://puls24.mk/magazin/zivot/pet-pricini-zosto-uste-deneska-treba-da-zapocnete-so-konsumiranje-na-ovaa-kombinacija
Сите домаќинки ја користат, а тоа е многу опасно за здравјето http://puls24.mk/magazin/zivot/site-domakinki-ja-koristat-a-toa-e-mnogu-opasno-za-zdravjeto Ако веќе користите вакви фолии, тогаш немојте да ги загревате.

]]>
емилија Tue, 23 Jan 2018 07:11:00 GMT http://puls24.mk/magazin/zivot/site-domakinki-ja-koristat-a-toa-e-mnogu-opasno-za-zdravjeto
„Цецо, внимавај на синот, следниот пат нема да се спаси“ http://puls24.mk/magazin/scena/ceco-vnimavaj-na-sinot-sledniot-pat-nema-da-se-spasi На Цеца Ражњатовиќ и нејзиниот син Вељко им пристигнаа сериозни закани.

]]>
емилија Tue, 23 Jan 2018 07:03:00 GMT http://puls24.mk/magazin/scena/ceco-vnimavaj-na-sinot-sledniot-pat-nema-da-se-spasi
Студен бран ќе ја зафати Македонија- еве до колку ќе паднат температурите http://puls24.mk/mk/vesti/studen-bran-ke-ja-zafati-makedonija-eve-do-kolku-ke-padnat-temperaturite Студен бран следните денови ќе ја зафати Македонија.

]]>
емилија Tue, 23 Jan 2018 06:58:00 GMT http://puls24.mk/mk/vesti/studen-bran-ke-ja-zafati-makedonija-eve-do-kolku-ke-padnat-temperaturite
Испливаа уште скандалозни детали за Дарко Лазиќ http://puls24.mk/magazin/scena/isplivaa-uste-skandalozni-detali-za-darko-lazik Медиумската бура околу разводот на Ана Севиќ и Дарко Лазиќ се уште не стивнува, а неговата околина почна да открива уште детали од нивниот брак кои до сега не беа познати на јавноста. 

]]>
Виолета Mon, 22 Jan 2018 18:30:00 GMT http://puls24.mk/magazin/scena/isplivaa-uste-skandalozni-detali-za-darko-lazik
Пожар во Прилеп! Изгореа две куќи http://puls24.mk/mk/vesti/pozar-vo-prilep-izgorea-dve-kuki Како што соопшти МВР, вчера околу 15:30 часот било пријавено дека во Прилеп на улица „Задарска” во куќа сопственост на 35-годишниот Д.В., избувнал пожар. 

]]>
Виолета Mon, 22 Jan 2018 17:21:00 GMT http://puls24.mk/mk/vesti/pozar-vo-prilep-izgorea-dve-kuki
Метеоролозите најавуваат промена на времето http://puls24.mk/mk/vesti/meteorolozite-najavuvaat-promena-na-vremeto Времето денеска претпладне беше променливо облачно, во северните и источните делови се уште има провејување на слаб снег. 

]]>
Виолета Mon, 22 Jan 2018 16:45:00 GMT http://puls24.mk/mk/vesti/meteorolozite-najavuvaat-promena-na-vremeto
Трејлерот за филмот „Пријатели“ предизвика лудило на интернет http://puls24.mk/magazin/scena/trejlerot-za-filmot-prijateli-predizvika-ludilo-na-internet Неофицијалниот, или како што велат некои, лажниот трејлер за филмот „Пријатели”, направил вистински хаос на интернет. 

]]>
Виолета Mon, 22 Jan 2018 16:36:00 GMT http://puls24.mk/magazin/scena/trejlerot-za-filmot-prijateli-predizvika-ludilo-na-internet
Законот за употреба на јазиците назад пред пратениците http://puls24.mk/mk/vesti/zakonot-za-upotreba-na-jazicite-nazad-pred-pratenicite Од Кабинетот на Џафери велат дека, Законот за јазици најверојатно ќе биде ставен на дневен ред идниот понеделник, на 29-ти јануари,а тогаш ќе се избираат и петмината потпретседатели на Собранието. 

]]>
Виолета Mon, 22 Jan 2018 15:14:00 GMT http://puls24.mk/mk/vesti/zakonot-za-upotreba-na-jazicite-nazad-pred-pratenicite
Откажани летови поради снежно невреме во Јапонија http://puls24.mk/svet/vesti/otkazani-letovi-poradi-snezno-nevreme-vo-japonija Најмалку 150 летови се откажани на меѓународниот аеродром во Токио поради обилни снежни врнежи, а не се лета ниту на главните домашни линии.

]]>
емилија Mon, 22 Jan 2018 14:18:00 GMT http://puls24.mk/svet/vesti/otkazani-letovi-poradi-snezno-nevreme-vo-japonija
Робот доби отказ во супермаркет, ги збунувал купувачите http://puls24.mk/zanimlivosti/zanimlivosti/robot-dobi-otkaz-vo-supermarket-gi-zbunuval-kupuvacite Роботот „Фабио“ кој беше на пробно тестирање во супермаркет во шкотскиот град Единбург, „доби отказ“ по само една седмица.

]]>
емилија Mon, 22 Jan 2018 14:09:00 GMT http://puls24.mk/zanimlivosti/zanimlivosti/robot-dobi-otkaz-vo-supermarket-gi-zbunuval-kupuvacite
Овие намирници слободно можете да ги конзумирате и по истекот на рокот http://puls24.mk/magazin/zivot/ovie-namirnici-slobodno-mozete-da-gi-konzumirate-i-po-istekot-na-rokot Експертите откриваат кои намирници е безбедно да се јадат некое време откако им помине рокот. 

]]>
Виолета Mon, 22 Jan 2018 13:55:00 GMT http://puls24.mk/magazin/zivot/ovie-namirnici-slobodno-mozete-da-gi-konzumirate-i-po-istekot-na-rokot
Лазаров се огласи по повредата http://puls24.mk/sport/rakomet/lazarov-se-oglasi-po-povredata Не треба да се отпишува капитенот Кире Лазаров до крајот на ова европско првенство. Ако го прашате него, тој се уште не се откажува од можноста да се врати во црвено жолтиот табор и да им помогне на репрезентативците на патот кон историското полуфинале. 
Лазаров во изјава за Македонски спорт побара трпеливост. 

]]>
Виолета Mon, 22 Jan 2018 13:40:00 GMT http://puls24.mk/sport/rakomet/lazarov-se-oglasi-po-povredata
Со овој природен лек лесно ќе ги отстраните брадавиците http://puls24.mk/magazin/zivot/so-ovoj-priroden-lek-lesno-ke-gi-otstranite-bradavicite За разлика од некои други болести кои болат а не се гледаат, брадавиците не болат, но затоа пак се гледаат и тоа е она што најмногу ни пречи.

]]>
Виолета Mon, 22 Jan 2018 12:54:00 GMT http://puls24.mk/magazin/zivot/so-ovoj-priroden-lek-lesno-ke-gi-otstranite-bradavicite
Ова се трите здрави навики кои ќе ви го продолжат животот за 7 години http://puls24.mk/magazin/zivot/ova-se-trite-zdravi-naviki-koi-ke-vi-go-prodolzat-zivotot-za-7-godini Новото истражување се занимавало со здравиот начин на живот, а за прв пат, научниците поврзале три здрави навики – непушење, одржување на нормална тежина и умерена консумација на алкохол – со седум дополнителни години живот.

]]>
емилија Mon, 22 Jan 2018 12:29:00 GMT http://puls24.mk/magazin/zivot/ova-se-trite-zdravi-naviki-koi-ke-vi-go-prodolzat-zivotot-za-7-godini
И без две победи Македонија може да обезбеди полуфинале http://puls24.mk/sport/rakomet/i-bez-dve-pobedi-makedonija-moze-da-obezbedi-polufinale И без две победи Македонија може да обезбеди полуфинале но во еден речиси неверојатен расплет на настаните и резултати од натпреварите кои само нас би ни одговарале.

]]>
емилија Mon, 22 Jan 2018 12:23:00 GMT http://puls24.mk/sport/rakomet/i-bez-dve-pobedi-makedonija-moze-da-obezbedi-polufinale
Терористички напад во Флорида - Две бомби експлодирале во шопнг центар http://puls24.mk/svet/vesti/teroristicki-napad-vo-florida-dve-bombi-eksplodirale-vo-sopng-centar Две импровизирани експлозивни направи биле детонирани во трговскиот центар во Лејк Велс во Флорида, јавува „Еј-би-си њуз“.

]]>
емилија Mon, 22 Jan 2018 12:17:00 GMT http://puls24.mk/svet/vesti/teroristicki-napad-vo-florida-dve-bombi-eksplodirale-vo-sopng-centar
Сите горива поскапуваат од полноќ http://puls24.mk/mk/vesti/site-goriva-poskapuvaat-od-polnok Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, на дизелот ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат за 1 ден/лит од полноќ, одлучи Регулаторната комисија за енергетика.

]]>
емилија Mon, 22 Jan 2018 12:05:00 GMT http://puls24.mk/mk/vesti/site-goriva-poskapuvaat-od-polnok
Мало девојче секој ден го носи на грб неподвижниот брат http://puls24.mk/magazin/zivot/malo-devojce-sekoj-den-go-nosi-na-grb-nepodvizniot-brat Јас ќе бидам неговите нозе. Ќе бидам со него засекогаш, со насмевка вели малата Жу која на најдобар можен начин покажа што значи љубов помеѓу брат и сестра.

]]>
емилија Mon, 22 Jan 2018 12:01:00 GMT http://puls24.mk/magazin/zivot/malo-devojce-sekoj-den-go-nosi-na-grb-nepodvizniot-brat
Драма на настапот на Јелена Карлеуша: Сè ни изгоре поради лошата инсталација http://puls24.mk/magazin/scena/drama-na-nastapot-na-jelena-karleusa-se-ni-izgore-poradi-losata-instalacija Јелена Карлеуша викендов имаше настап во Луксембург, а на сцената преживеа вистинска драма додека работите се искомплицирале поради лошата инсталација.

]]>
емилија Mon, 22 Jan 2018 11:17:00 GMT http://puls24.mk/magazin/scena/drama-na-nastapot-na-jelena-karleusa-se-ni-izgore-poradi-losata-instalacija
Кире Лазаров патува кон Загреб - Дали капитенот ќе може да игра? http://puls24.mk/sport/rakomet/kire-lazarov-patuva-kon-zagreb-dali-kapitenot-ke-moze-da-igra Капитенот на македонската репрезентација, Кирил Лазаров кој на вчерашниот меч со Шпанија се здоби со повреда на задната ложа на десната нога, во моментов патува кон Загреб каде ќе му бидат извршени детални прегледи, објави спортскиот портал Спортмедиа.

]]>
емилија Mon, 22 Jan 2018 09:47:00 GMT http://puls24.mk/sport/rakomet/kire-lazarov-patuva-kon-zagreb-dali-kapitenot-ke-moze-da-igra
Ако ја победиме Чешка, дуелот со Данска ќе биде на сè или ништо http://puls24.mk/sport/rakomet/ako-ja-pobedime-ceska-duelot-so-danska-ke-bide-na-se-ili-nisto Македонските ракометари како резултат на многуте грешки го загубија првиот дуел од групата 2 на ЕП и во Вараждин загубија од Шпанија со 31:20.

]]>
емилија Mon, 22 Jan 2018 08:50:00 GMT http://puls24.mk/sport/rakomet/ako-ja-pobedime-ceska-duelot-so-danska-ke-bide-na-se-ili-nisto
На дедото на Тамара денес ќе му се суди за обидот за убиство врз Тодоров http://puls24.mk/mk/vesti/na-dedoto-na-tamara-denes-ke-mu-se-sudi-za-obidot-za-ubistvo-vrz-todorov Во Кривичниот суд денеска треба да се одржи рочиште за дедото на Тамара од Велес, Љупчо Стојановски, кој се товари за обид за убиство на поранешниот министер за здравство, Никола Тодоров.

]]>
емилија Mon, 22 Jan 2018 08:41:00 GMT http://puls24.mk/mk/vesti/na-dedoto-na-tamara-denes-ke-mu-se-sudi-za-obidot-za-ubistvo-vrz-todorov
Познато кога ќе се знаат повеќе детали за повредата на Лазаров http://puls24.mk/sport/rakomet/poznato-koga-ke-se-znaat-poveke-detali-za-povredata-na-lazarov Поради повреда капитенот Кире Лазаров во 11. минута го заврши натпреварот против Шпанија, неизвесно е дали ќе може да ѝ помогне на репрезентацијата и во последните два натпревари.

]]>
емилија Mon, 22 Jan 2018 08:32:00 GMT http://puls24.mk/sport/rakomet/poznato-koga-ke-se-znaat-poveke-detali-za-povredata-na-lazarov
Забрана за камиони на Стража http://puls24.mk/mk/vesti/zabrana-za-kamioni-na-straza Сообраќајот на сите државни патишта се одвива по влажни коловози и наместа со остатоци од кашест снег по коловозите.

]]>
емилија Mon, 22 Jan 2018 08:28:00 GMT http://puls24.mk/mk/vesti/zabrana-za-kamioni-na-straza
Почна второто полугодие од учебната 2017/2018 http://puls24.mk/mk/vesti/pocna-vtoroto-polugodie-od-ucebnata-20172018 По три недели зимски одмор, околу 270.000 средношколци и основци, меѓу кои и 20.000 првачиња, денеска се вратија на настава за второто полугодие од учебната 2017/2018 година.

]]>
емилија Mon, 22 Jan 2018 08:21:00 GMT http://puls24.mk/mk/vesti/pocna-vtoroto-polugodie-od-ucebnata-20172018
Денес не’ очекува студено време со засилен ветер http://puls24.mk/mk/vesti/denes-ne’-ocekuva-studeno-vreme-so-zasilen-veter Времето денеска претпладне ќе биде променливо облачно, во северните и источните делови се уште ќе има провејување на слаб снег.

]]>
емилија Mon, 22 Jan 2018 08:14:00 GMT http://puls24.mk/mk/vesti/denes-ne’-ocekuva-studeno-vreme-so-zasilen-veter
Најстудено во Маврово, најмногу снег во Ѓуриште http://puls24.mk/mk/vesti/najstudeno-vo-mavrovo-najmnogu-sneg-vo-guriste Најмногу снег во Македонија има во Ѓуриште, каде што снежната покривка е 14 сантиметри, а најниска температура е измерена во Маврово минус шест степени целзиусови.

]]>
емилија Mon, 22 Jan 2018 08:08:00 GMT http://puls24.mk/mk/vesti/najstudeno-vo-mavrovo-najmnogu-sneg-vo-guriste
Еве како да препознаете ГМО банана http://puls24.mk/magazin/zivot/eve-kako-da-prepoznaete-gmo-banana Голем број од луѓето не обрнуваат внимание на налепниците кои се на кората на овошјето, туку инстиктивно ги одлепуваат пред јадење. Дури и кога ќе ги забележат, ретко кој знае што тие значат. 

]]>
Виолета Sun, 21 Jan 2018 14:18:00 GMT http://puls24.mk/magazin/zivot/eve-kako-da-prepoznaete-gmo-banana