RSS http://puls24.mk/rss-feed en-us Thu, 12 Sep 2013 22:00:00 GMT Tue, 24 Oct 2017 11:29:53 GMT Puls24 CMS Драма во казино во Скопје http://puls24.mk/mk/vesti/drama-vo-kazino-vo-skopje Утрово во 4 часот било пријавено дека во казино на улицата „Ѓорѓи Поп Христов“ во Скопје, две непознати лица извршиле разбојништво над вработените.

]]>
Вероника Tue, 24 Oct 2017 11:26:00 GMT http://puls24.mk/mk/vesti/drama-vo-kazino-vo-skopje
Јелена Розга призна: Боледувам веќе 11 години http://puls24.mk/magazin/scena/jelena-rozga-prizna-boleduvam-veke-11-godini Хрватската пејачка Јелена Розга одлучи со своите обожаватели да сподели за здравствените проблеми поради кои морала да ги промени животните навики.

]]>
Вероника Tue, 24 Oct 2017 11:18:00 GMT http://puls24.mk/magazin/scena/jelena-rozga-prizna-boleduvam-veke-11-godini
Ќе ви требаат само 15 минути: Подгответе ги овие превкусни топчиња со топено сирење http://puls24.mk/magazin/kulinarstvo/ke-vi-trebaat-samo-15-minuti-podgotvete-gi-ovie-prevkusni-topcinja-so-topeno-sirenje Подгответе си нешто брзо кое ќе ги задоволи апетитите на целото семејство.

]]>
Вероника Tue, 24 Oct 2017 11:00:00 GMT http://puls24.mk/magazin/kulinarstvo/ke-vi-trebaat-samo-15-minuti-podgotvete-gi-ovie-prevkusni-topcinja-so-topeno-sirenje
Водителката ги крена нозете: Оваа поза ги излуде мажите http://puls24.mk/magazin/scena/voditelkata-gi-krena-nozete-ovaa-poza-gi-izlude-mazite Познатата српска водителка Сања Маринковиќ по долгото и напорно тренирање ги покажа своите резултати.

]]>
емилија Tue, 24 Oct 2017 10:47:00 GMT http://puls24.mk/magazin/scena/voditelkata-gi-krena-nozete-ovaa-poza-gi-izlude-mazite
Еве на чиј шарм падна Неда Украден http://puls24.mk/magazin/scena/eve-na-cij-sarm-padna-neda-ukraden Пејачката Неда Украден не го криела своето воодшевување при средбата со Драган Бјелогрлиќ, па нивната средба ја овековечила.

]]>
Вероника Tue, 24 Oct 2017 10:15:00 GMT http://puls24.mk/magazin/scena/eve-na-cij-sarm-padna-neda-ukraden
Доаѓа зимата: Еве каде вее снег во моментов! http://puls24.mk/mk/vesti/doaga-zimata-eve-kade-vee-sneg-vo-momentov Како што веќе најавија метеоролозите есента иако календарски пристигна пред месец дена веќе деновиве може вистински да се почувствува.

]]>
Вероника Tue, 24 Oct 2017 10:02:00 GMT http://puls24.mk/mk/vesti/doaga-zimata-eve-kade-vee-sneg-vo-momentov
Во тек е потрагата по убиецот: Пронајдено 2 годишно девојче со пресечен врат! http://puls24.mk/svet/crna-hronika/vo-tek-e-potragata-po-ubiecot-pronajdeno-2-godisno-devojce-so-presecen-vrat Според зборовите на потпаролот на полицијата, таткото на детето не е пронајден во куќата и се сомнева дека токму тој го направил ова злосторство.

]]>
Вероника Tue, 24 Oct 2017 09:47:00 GMT http://puls24.mk/svet/crna-hronika/vo-tek-e-potragata-po-ubiecot-pronajdeno-2-godisno-devojce-so-presecen-vrat
По операцијата на градите снаата на Брена повторно под нож http://puls24.mk/magazin/scena/po-operacijata-na-gradite-snaata-na-brena-povtorno-pod-noz Популарната пејачка Александра Пријовиќ пред неколку години себе се почести со нови силикони, а овој пат таа реши да отиде чекор понапред и да корегира и друг дел од своето тело.

]]>
емилија Tue, 24 Oct 2017 09:34:00 GMT http://puls24.mk/magazin/scena/po-operacijata-na-gradite-snaata-na-brena-povtorno-pod-noz
БРЗА И ЛЕСНА: Чоколадна торта без брашно! http://puls24.mk/magazin/kulinarstvo/brza-i-lesna-cokoladna-torta-bez-brasno После овој рецепт слободно ќе може да се пофалите пред сите кои го делат мислењето дека „не ве бива за готвење.“

]]>
Вероника Tue, 24 Oct 2017 09:22:00 GMT http://puls24.mk/magazin/kulinarstvo/brza-i-lesna-cokoladna-torta-bez-brasno
Ова овошје води до сигурен оргазам http://puls24.mk/magazin/ljubov-i-seks/ova-ovosje-vodi-do-siguren-orgazam За јаболката досега се знаеше дека го олеснуваат варењето, го намалуваат апетитот, но сега се откриени и нови позитивни дејства на оваа овошка. Според списанието „Архиви на гинекологијата“, јаболката се и одличен афродизијак.

]]>
Вероника Tue, 24 Oct 2017 08:45:00 GMT http://puls24.mk/magazin/ljubov-i-seks/ova-ovosje-vodi-do-siguren-orgazam
На секси водителката на ФИФА и падна фустанот: Роналдо срамежливо замижa, неговата девојка полуде http://puls24.mk/magazin/scena/na-seksi-voditelkata-na-fifa-i-padna-fustanot-ronaldo-sramezlivo-zamiza-negovata-devojka-polude Водителката на ФИФА  Лејла Ана Ли на вчерашното доделување на фудбалските награди се појави во толку провокативен фустан од кои фудбалерите останаа со подзинати усти.

]]>
емилија Tue, 24 Oct 2017 08:44:00 GMT http://puls24.mk/magazin/scena/na-seksi-voditelkata-na-fifa-i-padna-fustanot-ronaldo-sramezlivo-zamiza-negovata-devojka-polude
Пејачката со секси танц кој го полуде цел свет http://puls24.mk/magazin/scena/pejackata-so-seksi-tanc-koj-go-polude-cel-svet Популарната пејачка Џенифер Лопез изведе неверојатен настап во Њујорк за кој сите зборуваат. Покрај одличниот изглед и енергија, таа ги покажа и своите вештини во провокативниот танц "twerk".

]]>
емилија Tue, 24 Oct 2017 08:38:00 GMT http://puls24.mk/magazin/scena/pejackata-so-seksi-tanc-koj-go-polude-cel-svet
Ова е тајната за среќен живот според Алберт Ајнштајн! http://puls24.mk/zanimlivosti/zanimlivosti/ova-e-tajnata-za-sreken-zivot-spored-albert-ajnstajn Две куси белешки кои научникот Алберт Ајнштајн му ги дал на хотелски курир во Јапонија во 1922 година, и кои ја содржат неговата тајна за среќен и успешен живот, утре ќе бидат понудени на аукција.

]]>
Вероника Tue, 24 Oct 2017 08:22:00 GMT http://puls24.mk/zanimlivosti/zanimlivosti/ova-e-tajnata-za-sreken-zivot-spored-albert-ajnstajn
ВМРО-ДПМНЕ: СДС со своите катастрофални политики не враќа назад во 90-те http://puls24.mk/mk/vesti/vmro-dpmne-sds-so-svoite-katastrofalni-politiki-ne-vraka-nazad-vo-90-te Беда, сиромаштија, криминал и масовна трговија на црно ова беше Македонија која СДС ја создаде во 90-тите за време на криминалната транзиција. Граѓаните во изминатите 10 години видоа дека Македонија може да биде економски стабилна и силна држава доколку се работи како што работеше владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ. Држава во која ќе се намалува невработеноста и ќе расте просечната плата како и стандардот на живеење, соопштуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

]]>
Вероника Tue, 24 Oct 2017 08:07:00 GMT http://puls24.mk/mk/vesti/vmro-dpmne-sds-so-svoite-katastrofalni-politiki-ne-vraka-nazad-vo-90-te
Управниот суд уважи една од поднесените 28 тужби на ВМРО за локалните избори http://puls24.mk/mk/vesti/upravniot-sud-uvazi-edna-od-podnesenite-28-tuzbi-na-vmro-za-lokalnite-izbori Управниот суд уважи една од поднесените 28 тужби против приговорите на Државната изборна комисија (ДИК) за гласањето и сумирање на резултатите од првиот круг од локалните избори.

]]>
Вероника Tue, 24 Oct 2017 08:02:00 GMT http://puls24.mk/mk/vesti/upravniot-sud-uvazi-edna-od-podnesenite-28-tuzbi-na-vmro-za-lokalnite-izbori
Маврово и Попова Шапка утрово под снег http://puls24.mk/mk/vesti/mavrovo-i-popova-sapka-utrovo-pod-sneg Како што веќе најавија метеоролозите есента иако календарски пристигна пред месец дена веќе деновиве може вистински да се почувствува.

]]>
емилија Tue, 24 Oct 2017 07:53:00 GMT http://puls24.mk/mk/vesti/mavrovo-i-popova-sapka-utrovo-pod-sneg
ВИЦ НА ДЕНОТ: Пијан човек во автобус http://puls24.mk/zanimlivosti/vicoteka/vic-na-denot-pijan-covek-vo-avtobus Се вози пијан човек во автобус и од лулањето повратил по госпоѓата која седела до него.

]]>
Вероника Tue, 24 Oct 2017 07:52:00 GMT http://puls24.mk/zanimlivosti/vicoteka/vic-na-denot-pijan-covek-vo-avtobus
Денеска е Св. апостол Филип – Наутро изговорете ја оваа молитва за исполнување на желби http://puls24.mk/mk/vesti/deneska-e-sv-apostol-filip-–-nautro-izgovorete-ja-ovaa-molitva-za-ispolnuvanje-na-zelbi Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 11 октомври. Денеска е Св. апостол Филип.

]]>
емилија Tue, 24 Oct 2017 07:42:00 GMT http://puls24.mk/mk/vesti/deneska-e-sv-apostol-filip-–-nautro-izgovorete-ja-ovaa-molitva-za-ispolnuvanje-na-zelbi
Сека откри која нејзина песна и е досадна http://puls24.mk/magazin/scena/seka-otkri-koja-nejzina-pesna-i-e-dosadna Сека Алексиќ откри која нејзина песна и е веќе досадна а многумина ја обожаваат.

]]>
Вероника Tue, 24 Oct 2017 07:40:00 GMT http://puls24.mk/magazin/scena/seka-otkri-koja-nejzina-pesna-i-e-dosadna
Џоле Џогани ја откри шокантната цифра која ја зема месечно! http://puls24.mk/magazin/scena/dole-dogani-ja-otkri-sokantnata-cifra-koja-ja-zema-mesecno Стиховите на песните на Џоле Џогани секогаш беа посветени на некого, дали на естрадата, на младите, на пореметените вредности и сл.

]]>
Вероника Tue, 24 Oct 2017 07:17:00 GMT http://puls24.mk/magazin/scena/dole-dogani-ja-otkri-sokantnata-cifra-koja-ja-zema-mesecno
Во прекин сообраќајот за товарни возила на граничниот премин Делчево http://puls24.mk/mk/vesti/vo-prekin-soobrakajot-za-tovarni-vozila-na-granicniot-premin-delcevo Автомотосојузот на Македонија утрово соопшти дека на граничниот премин Делчево поради проблем со компјутерски систем на царината, во прекин е сообраќајот за товарни возила за влез и за излез од државата.

]]>
емилија Tue, 24 Oct 2017 07:06:00 GMT http://puls24.mk/mk/vesti/vo-prekin-soobrakajot-za-tovarni-vozila-na-granicniot-premin-delcevo
Во прекин сообраќајот за товарни возила на граничниот премин Делчево http://puls24.mk/mk/vesti/vo-prekin-soobrakajot-za-tovarni-vozila-na-granicniot-premin-delcevo Автомотосојузот на Македонија утрово соопшти дека на граничниот премин Делчево поради проблем со компјутерски систем на царината, во прекин е сообраќајот за товарни возила за влез и за излез од државата.

]]>
емилија Tue, 24 Oct 2017 07:06:00 GMT http://puls24.mk/mk/vesti/vo-prekin-soobrakajot-za-tovarni-vozila-na-granicniot-premin-delcevo
ЗАГИНА НА ИСТОТО МЕСТО КАКО И ТОШЕ ПРОЕСКИ: Последните нејзини зборови го расплакаа цел Балкан! http://puls24.mk/magazin/scena/zagina-na-istoto-mesto-kako-i-tose-proeski-poslednite-nejzini-zborovi-go-rasplakaa-cel-balkan Смртта на младата глумица во тешката сообраќајна несреќа, која се случи на денешен ден пред 3 години го потресе целиот Балкан. 

]]>
Вероника Tue, 24 Oct 2017 06:58:00 GMT http://puls24.mk/magazin/scena/zagina-na-istoto-mesto-kako-i-tose-proeski-poslednite-nejzini-zborovi-go-rasplakaa-cel-balkan
Облачно и студено со повремени врнежи http://puls24.mk/mk/vesti/oblacno-i-studeno-so-povremeni-vrnezi Времето во Македонија ќе биде претежно облачно и студено, со повремени врнежи од дожд, особено во северните делови. На планините врнежите ќе бидат од снег, а на повисоките ќе се формира снежна покривка, особено во северозападните делови. Ќе дува засилен северен ветер.

 

]]>
емилија Tue, 24 Oct 2017 06:31:00 GMT http://puls24.mk/mk/vesti/oblacno-i-studeno-so-povremeni-vrnezi
Направете си КАФЕ СО ПУТЕР и имајте енергија во текот на целиот ден! http://puls24.mk/magazin/kulinarstvo/napravete-si-kafe-so-puter-i-imajte-energija-vo-tekot-na-celiot-den Путер во утринската шолја кафе, ова е најновиот тренд што се шири во Америка. Оваа комбинација би требала да допринесе за наша поголема продуктивност и креативност рано наутро.

]]>
Вероника Tue, 24 Oct 2017 06:27:00 GMT http://puls24.mk/magazin/kulinarstvo/napravete-si-kafe-so-puter-i-imajte-energija-vo-tekot-na-celiot-den
Роналдо, Буфон и Зидан прогласени за најдобри во светот за 2017 година http://puls24.mk/sport/megjunaroden-fudbal/ronaldo-bufon-i-zidan-proglaseni-za-najdobri-vo-svetot-za-2017-godina Португалецот Кристијано Роналдо е прогласен за најдобар играч на светот повторно и во 2017 година, откако вечерва ја доби наградата „ФИФА Бест“, која ја доделува Светската фудбалска федерација (ФИФА) заедно со навивачите и новинарите, во гласањето кое го спреоведе во изминативе неколку месеци. За најдобар голман е прогласен 39 годишната легенда на светскиот и италијанскиот фудбал, голманот на Јувентус Џанлуиџи Буфон.

]]>
емилија Tue, 24 Oct 2017 06:24:00 GMT http://puls24.mk/sport/megjunaroden-fudbal/ronaldo-bufon-i-zidan-proglaseni-za-najdobri-vo-svetot-za-2017-godina
Ова видео расплака 6 милиони луѓе-погледнете зошто http://puls24.mk/zanimlivosti/zanimlivosti/ova-video-rasplaka-6-milioni-luge-poglednete-zosto На Јутјуб неодамна беше објавено видео на бебе кое плаче од среќа зошто за првпат го слуша гласот на нејзината мајка.

]]>
емилија Tue, 24 Oct 2017 06:13:00 GMT http://puls24.mk/zanimlivosti/zanimlivosti/ova-video-rasplaka-6-milioni-luge-poglednete-zosto
Синот на Роналдо го запозна својот идол http://puls24.mk/magazin/scena/sinot-na-ronaldo-go-zapozna-svojot-idol Кристијано Роналдо според очекувањата беше избран за најдобар фудбалер на светот од страна на ФИФА, но хит на свечената церемонија одржана синоќа во Лондон беше ракувањето на неговиот син со Лионел Меси.

]]>
емилија Mon, 23 Oct 2017 22:00:00 GMT http://puls24.mk/magazin/scena/sinot-na-ronaldo-go-zapozna-svojot-idol
Научниците откриваат кои се најдобрите години за стапување во брак http://puls24.mk/magazin/zivot/naucnicite-otkrivaat-koi-se-najdobrite-godini-za-stapuvanje-vo-brak Истражувањето кое неодамна го спровел универзитетот од Јута покажало дека брачните парови кои најмалку се разведуваат се оние кои стапиле во брак кога биле на возраст помеѓу 28 и 32 години.

]]>
емилија Mon, 23 Oct 2017 18:15:00 GMT http://puls24.mk/magazin/zivot/naucnicite-otkrivaat-koi-se-najdobrite-godini-za-stapuvanje-vo-brak
Во Охрид 15 литри наврнат воден талог http://puls24.mk/mk/vesti/vo-ohrid-15-litri-navrnat-voden-talog Најмногу дожд во изминатите девет часа наврнало во Охрид каде се измерени 15 литри на метар квадратен, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи во извештајот од 17:30 часот.

]]>
емилија Mon, 23 Oct 2017 18:08:00 GMT http://puls24.mk/mk/vesti/vo-ohrid-15-litri-navrnat-voden-talog
Лав нападна рагбист, едвај му ја спасија раката http://puls24.mk/zanimlivosti/zanimlivosti/lav-napadna-ragbist-edvaj-mu-ja-spasija-rakata Немилиот инцидент се случил во зоолошката градина во Блумфонтејн во Јужна Африка.

]]>
емилија Mon, 23 Oct 2017 17:50:00 GMT http://puls24.mk/zanimlivosti/zanimlivosti/lav-napadna-ragbist-edvaj-mu-ja-spasija-rakata
Невреме се приближува кон Штип http://puls24.mk/mk/vesti/nevreme-se-priblizuva-kon-stip Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) соопшти дека нестабилна воздушна маса со големи размери се приближува кон Штип, каде се очекува пороен дожд, грмежи, засилен ветер и можна појава на град.

]]>
емилија Mon, 23 Oct 2017 16:56:00 GMT http://puls24.mk/mk/vesti/nevreme-se-priblizuva-kon-stip
Јелена Ѓоковиќ за прв пат објави фотографија како ја дои Тара http://puls24.mk/magazin/scena/jelena-gokovik-za-prv-pat-objavi-fotografija-kako-ja-doi-tara Сопругата на познатиот српски тенисер Новак Ѓоковиќ за прв пат во јавноста ја покажа својата ново родена ќерка Тара.

]]>
емилија Mon, 23 Oct 2017 16:52:00 GMT http://puls24.mk/magazin/scena/jelena-gokovik-za-prv-pat-objavi-fotografija-kako-ja-doi-tara
Научниците откриле што е заедничко за сите жени кои изгледаат младо http://puls24.mk/magazin/zivot/naucnicite-otkrile-sto-e-zaednicko-za-site-zeni-koi-izgledaat-mlado Научниците од Харвард, за потребите на козметичката куќа “Olay” спровеле големо истражување со цел да дознаат како точно старее кожата на жената, а нивното истражување опфатило жени од различна возраст.

]]>
емилија Mon, 23 Oct 2017 16:47:00 GMT http://puls24.mk/magazin/zivot/naucnicite-otkrile-sto-e-zaednicko-za-site-zeni-koi-izgledaat-mlado
Која е тајната на сите жени со совршено извајани стомачни мускули? http://puls24.mk/magazin/zivot/koja-e-tajnata-na-site-zeni-so-sovrseno-izvajani-stomacni-muskuli Жените кои имаат совршени стомачни мускули имаат мали тајни – тие знаат дека патот до идеалниот изглед е комбинација од согорување на мастите и правилни вежби.

]]>
емилија Mon, 23 Oct 2017 16:31:00 GMT http://puls24.mk/magazin/zivot/koja-e-tajnata-na-site-zeni-so-sovrseno-izvajani-stomacni-muskuli
Дванаесет работи кои и најпривлечниот маж ќе го направат одбивен http://puls24.mk/magazin/ljubov-i-seks/dvanaeset-raboti-koi-i-najprivlecniot-maz-ke-go-napravat-odbiven Мажот кој не покажува интерес за вас и вашето хоби е маж кој не ве заслужува.

]]>
емилија Mon, 23 Oct 2017 16:12:00 GMT http://puls24.mk/magazin/ljubov-i-seks/dvanaeset-raboti-koi-i-najprivlecniot-maz-ke-go-napravat-odbiven
Модриот патлиџан го штити срцето http://puls24.mk/magazin/zivot/modriot-patlidan-go-stiti-srceto Модриот патлиџан е вистинска ризница на витамини и минерали, поради што за неговата лековитост се зборувало уште пред 3 илјади години.

]]>
емилија Mon, 23 Oct 2017 16:08:00 GMT http://puls24.mk/magazin/zivot/modriot-patlidan-go-stiti-srceto
Тест со чаша вода кој открива дали вашата коса е здрава http://puls24.mk/magazin/zivot/test-so-casa-voda-koj-otkriva-dali-vasata-kosa-e-zdrava Доколку е кршлива, тенка и без сјај, јасно е дека вашата косата не е во најдобра состојба. Но, дали некогаш сте се запрашале каква е нејзината структура? Овој тест ќе ви го открие тоа!

]]>
емилија Mon, 23 Oct 2017 15:37:00 GMT http://puls24.mk/magazin/zivot/test-so-casa-voda-koj-otkriva-dali-vasata-kosa-e-zdrava
Отишле со багери да рушат зграда, а наместо таа зграда по грешка срушиле друга http://puls24.mk/zanimlivosti/zanimlivosti/otisle-so-bageri-da-rusat-zgrada-a-namesto-taa-zgrada-po-greska-srusile-druga Една екипа за рушење се нашла во незавидна ситуавија откако не ја сработила работата како што треба.

]]>
емилија Mon, 23 Oct 2017 15:30:00 GMT http://puls24.mk/zanimlivosti/zanimlivosti/otisle-so-bageri-da-rusat-zgrada-a-namesto-taa-zgrada-po-greska-srusile-druga
Кој е вашиот број на домот? – Тој ви ја одредува среќата во семејството http://puls24.mk/zanimlivosti/zanimlivosti/koj-e-vasiot-broj-na-domot-–-toj-vi-ja-odreduva-srekata-vo-semejstvoto Можеби ви делува неверојатно, но бројот на вашата куќа може да ја предодреди вашата среќа или животот и влијанијата кои ги имате.

]]>
емилија Mon, 23 Oct 2017 15:21:00 GMT http://puls24.mk/zanimlivosti/zanimlivosti/koj-e-vasiot-broj-na-domot-–-toj-vi-ja-odreduva-srekata-vo-semejstvoto
Доаѓа најсреќниот ден во годината-Еве што ќе им донесе на сите хороскопски знаци http://puls24.mk/zanimlivosti/horoskop/doaga-najsrekniot-den-vo-godinata-eve-sto-ke-im-donese-na-site-horoskopski-znaci Според зборовите на Сузан Милер, една од најпознатите астролози на светот, наскоро ќе дојде најсреќниот ден во годината.

]]>
емилија Mon, 23 Oct 2017 15:09:00 GMT http://puls24.mk/zanimlivosti/horoskop/doaga-najsrekniot-den-vo-godinata-eve-sto-ke-im-donese-na-site-horoskopski-znaci
Нестабилно време со пороен дожд http://puls24.mk/mk/vesti/nestabilno-vreme-so-poroen-dozd Поголема нестабилна воздушна маса проследена со интензивен пороен дожд и грмежи во моментов има во гевгелиско, Богданци и Валандово, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи во извештајот од 16 часот.

]]>
Виолета Mon, 23 Oct 2017 14:51:00 GMT http://puls24.mk/mk/vesti/nestabilno-vreme-so-poroen-dozd
Во петок е голем и тежок празник: Ја викаат Црна света Петка, а штити од... http://puls24.mk/zanimlivosti/zanimlivosti/vo-petok-e-golem-i-tezok-praznik-ja-vikaat-crna-sveta-petka-a-stiti-od Иако ја викаат Црна света Петка, луѓето веруваат дека оваа светица ги штити од разни несреќи, но и од многу болести. Поради тоа, народот ја нарекува уште и мајка Параскева.

]]>
Виолета Mon, 23 Oct 2017 14:32:00 GMT http://puls24.mk/zanimlivosti/zanimlivosti/vo-petok-e-golem-i-tezok-praznik-ja-vikaat-crna-sveta-petka-a-stiti-od
Подгответе вкусен и крцкав Фереро рошер колач http://puls24.mk/magazin/kulinarstvo/podgotvete-vkusen-i-krckav-ferero-roser-kolac Брзо,вкусно и лесно

]]>
Виолета Mon, 23 Oct 2017 14:24:00 GMT http://puls24.mk/magazin/kulinarstvo/podgotvete-vkusen-i-krckav-ferero-roser-kolac
Овие хороскопски знаци може да очекуваат чудо во 2018 година http://puls24.mk/zanimlivosti/horoskop/ovie-horoskopski-znaci-moze-da-ocekuvaat-cudo-vo-2018-godina Сите со нетрпение чекаме да видиме што ни е подготвено  во новата 2018 година. Имаме планови, соништа и се надевамe следната година да ги оствариме. Тука се знаците што може да очекуваат чуда во 2018 година.

]]>
Виолета Mon, 23 Oct 2017 13:44:00 GMT http://puls24.mk/zanimlivosti/horoskop/ovie-horoskopski-znaci-moze-da-ocekuvaat-cudo-vo-2018-godina
СВЕТСКИОТ ГОТВАЧКИ ВРВ ЌЕ СЕ НАТПРЕВАРУВА ВО СТРУМИЦА http://puls24.mk/mislenja/izdvojuvame/svetskiot-gotvacki-vrv-ke-se-natprevaruva-vo-strumica Шеесетина врвни Master Chef судии и околу тристотина натпреварувачи и гости од цел свет, од утре ќе го отворат Вториот Интернационален Гастрономски Натпревар – ГастроМак Македонија 2017. И по обемот и по квалитетот на имињата кои што нешто значат во светот на гастрономијата, овој настан е најголемиот кога било одржан кулинарски натпревар не само во нашата земја, туку и во поширокиот регион. Вториот Интернационален Гастрономски Натпревар – ГастроМак Македонија 2017, ќе се одвива од 24 до 28 октомври во Струмица, а домаќин ќе биде Хотелот Вила Парк. Големиот настан кој што е влезен во календарот на глобалните случувања од ваков тип, е во организација на Асоцијацијата на готвачи и шефови на кујни од Македонија - ГастроМак, со логистичка поддршка од WACS – World Association of Chefs Societies, Светската организација на шефови на кујни, асоцијација која што ги обединува националните кулинарски здруженија од преку 150 држави во светот. 

]]>
Виолета Mon, 23 Oct 2017 13:26:00 GMT http://puls24.mk/mislenja/izdvojuvame/svetskiot-gotvacki-vrv-ke-se-natprevaruva-vo-strumica
Храбрите жени прикажани во новата колекција на VA http://puls24.mk/mislenja/izdvojuvame/hrabrite-zeni-prikazani-vo-novata-kolekcija-na-va Статусот на жената во времето на француската револуција и нивната борба за права и еднаквост е темата на колекцијата Маршот на боговите за есен- зина ‘17/18, на Викторија Арсовска – VA. Токму на престојниот Моден викенд во Скопје креациите беа во форма на корсети затскриени со капути и елеци од чоја и кожа, свилени фустани во комбинација со кожени колани и метални копчиња, со крут штоф, обоени во црни нијанси, црвени и беж.

]]>
Виолета Mon, 23 Oct 2017 13:23:00 GMT http://puls24.mk/mislenja/izdvojuvame/hrabrite-zeni-prikazani-vo-novata-kolekcija-na-va
Анастасија се расплакала кога го видела подарокот од Аркан кој мајка ѝ го чувала со години http://puls24.mk/magazin/scena/anastasija-se-rasplakala-koga-go-videla-podarokot-od-arkan-koj-majka--go-cuvala-so-godini Ќерката на фолк-дивата Светлана Цеца Ражнатовиќ и покојниот Жељко Ражнатовиќ Аркан на прославата за своето полнолествот доживеала вистинско изненадување.

]]>
Виолета Mon, 23 Oct 2017 12:45:00 GMT http://puls24.mk/magazin/scena/anastasija-se-rasplakala-koga-go-videla-podarokot-od-arkan-koj-majka--go-cuvala-so-godini
Груевски: За Македонија секогаш ќе се бориме http://puls24.mk/mk/vesti/gruevski-za-makedonija-sekogas-ke-se-borime Веќе десет години, Македонија го слави 23-ти октомври како државен празник, денот на македонската револуционерна борба, денот на основањето на МРО, подоцна ВМРО.

]]>
Виолета Mon, 23 Oct 2017 12:19:00 GMT http://puls24.mk/mk/vesti/gruevski-za-makedonija-sekogas-ke-se-borime
Прилеп го одбележа државниот празник 23- ти Октомври http://puls24.mk/mislenja/izdvojuvame/prilep-go-odbeleza-drzavniot-praznik-23-ti-oktomvri Годинава државниот празник 23 –ти Октомври Прилеп го одбележа скромно со положување на цвеќе на личностите кои го дале својот . По повод одбележувањето на државниот празник 23-ти Октомври, Денот на македонската револуционерна борба, делегација од локалната самоуправа на општина Прилеп и претставници од  политичката партија на ВМРО ДПМНЕ и Коалцијата положија свежо цвеќе пред споменикот на: Методија Андонов – Ченто, Пере Тошев и  Ѓорче Петров, а една делегација се поклони и положи цвеќе на гробовите на Пере Тошев, кој се наоѓа во црквата Св.Благовештение и на гробот на  Методија Патчев, во Кадино село. При оваа пригода градоначалникот на Прилеп, Марјан Ристески го истакна знaчењето на овој празник за македонскиот народ и ја потенцира важноста од зачувувањето на интегритетот и суверенитетот на Р. Македонија.

]]>
Виолета Mon, 23 Oct 2017 11:50:00 GMT http://puls24.mk/mislenja/izdvojuvame/prilep-go-odbeleza-drzavniot-praznik-23-ti-oktomvri