ФОТО: Експлозија во Сплит

Силна експлозија утрово го потресе Сплит, во неа повредени се најмалку четири лица.

img

Експлозијата се случила во силос за пченица кој се наоѓал покрај северното пристаниште, во пределот кон Врањица, каде што е и поранешната сплитска пивара. Противпожарни возила брзаат низ градот кон местот каде била експлозијата.

Детонацијата се почувствувала и на подрачјето на Солин. Како што пренесуваат хрватските медиуми, полицијата го прекинала сообраќајот поради што има големи гужви на излезот од градот. Во тек е истрага за причините за експлозијата.

Facebook impact:

Објавено петок, 14 април 2017 06:41:00
Напишано од sasho