Поплави во јужниот дел на Грција

Многу куќи, патишта и автомобили се поплавени во поројните дождови што деновиве го зафатија јужниот дел на Грција.

img

Стариот пат од Атина до Коринт кај Неа Перамос утрово е претворен во река, и на него се заглавени повеќе автомобили. Грчката државна агенција АНА-МПА јави дека ситуацијата е слична и на новиот пат. Во тек е операција за извлекување на автомобилите и патниците кои се заглавени во водата.

Противпожарната служба добила повеќе од 160 повици за помош откако биле поплавени повеќе домови и автомобили во градот Мегара.

Од почетокот на неделава Грција е погодена од лошо време, кое според метеоролозите се очекува да продолжи до недела, а бурата „Евридика“ ги погоди островите и повеќе области во континенталниот дел на земјата.

Facebook impact:

Објавено среда, 15 ноември 2017 09:15:00
Напишано од Вероника