Смртоносно невреме во Италија: Громови, лавини и лизгање на земјата

Во олујно невреме на северот на Италија загинаа најмалку четири лица, а изведени се многу акции за спасување во планинските подрачја на земјата, објавија локалните медиуми. 

img

Маж загинал од удар од гром во Мармолада, највисокиот планински врв на Доломити, објави италијанската новинска агенција.

Во долината Трамонтина во покраината Фурланија, една 41 Белгијка, смртно страдаше откако стебло паднало над нејзиниот шатор. Во Ломбардија загина жена лизгајќи се од пешачка патека.

Во Кортина ди Ампеко една жена загина во одрон на земјиште, кое го затрупа нејзиниот автомобил, соопштија пожарникарите.

Службите за спасување зборуваат за „многу жртви“, во текот на викендот и ги предупредуваат планинарите да се придржуваат до предупредувањата.

Facebook impact:

Објавено понеделник, 07 август 2017 07:51:00
Напишано од Виолета