„Бомба циклонот“ остави без струја 440.000 домаќинства во Америка

Околу 440.000 домаќинства и компании од Вирџинија до Масачусетс се уште се без струја откако силна бура минатата недела го погоди Источниот брег на САД. 

img

Во државата Њујорк без струја се 123.000 потрошувачи, во Пенсилванија 114.000, и 72.000 во Њу Џерси.

Струја немаат и околу 70.000 потрошувачи во јужниот дел на Нова Англија.

Екипите на електродистрибуција работат без прекин со цел во погодените области повторно да се воспостави снабдување со електрична енергија.

Американските медиуми потсетуваат дека при најсилниот удар на бурата без струја останаа повеќе од два милиони домаќинства и фирми.

Во овој регион од утре се очекува ново невреме со бура и со уште повеќе снежни врнежи.  

Тагови:

Facebook impact:

Објавено вторник, 06 март 2018 10:55:00
Напишано од Виолета