АВСТРАЛИЈА: Запленети рекордни 1,1 милијарди долари ДРОГА

Австралиската полиција во петокот ја објави најголемата заплена на метамфетамин во земјата, во вредност од повеќе од 1,6 милијарди австралиски долари (околу 1,1 милијарди американски долари). Речиси два метрички тони од дрогата биле сокриени во мермерни плочи испратени на континентот од Блискиот Исток.

АВСТРАЛИЈА: Запленети рекордни 1,1 милијарди долари ДРОГА

Првиот дел од товарот, околу 748 килограми од дрогата, беше откриен од офицерите на австралиските гранични сили (ABF) во Порт Ботани, југоисточното предградие на Сиднеј, претходно овој месец. Откритието доведе до апсење на тројца осомничени, соопшти полицијата.

За време на истрагата, АФБ испита дополнителен број контејнери кои пристигнаа во Порт Ботани минатата недела, откривајќи уште еден товар мермерни плочки. Пратката беше деконструирана и се покажа дека содржи дополнителни 1060 килограми мет, со што вкупната запленета количина достигна околу 1,8 метрички тони. Во врска со новото откритие засега нема покренати обвиненија или апсења, истакна полицијата.

Австралиските истражители сега се обидуваат да ОТКРИЈАТ КОИ добавувачи во странство вклучени во испораката. „Регионот на Блискиот Исток е веројатно нашиот главен фокус. Но, сигурно не би ја ограничил нашата истрага само во тој регион“, шефот на полицискиот детектив Супт. Џон Вотсон изјави за локалните медиуми.

Сите контејнери со мермерни плочки наполнети со мет се наменети за фабрика во западен Сиднеј, очигледно поставена за брзо извлекување на лекот од плочите, откри Вотсон. Полицијата не утврди колку често се користела фабриката, додаде тој.

„Во комбинација со заплената од почетокот на овој месец, полицијата на Нов Јужен Велс и полицајците на ABF запреа повеќе од 1,8 тони „мраз“ на границата – ова сега е најголемата „ледена“ биста во австралиската историја“, рече Вотсон во посебна изјава.

Претходната рекордна заплена беше 1,6 метрички тони во Мелбурн во 2019 година. Тогаш, дрогата беше пронајдена скриена во звучниците испратени во земјата од Тајланд.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.