АГЕНЦИЈА ЗА АТОМСКА ЕНЕРГИЈА: Русија и Украина треба да создадат безбедносна зона околу нуклеарната централа

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) денеска ги повика Русија и Украина да воспостават „нуклеарна безбедносна зона“ околу електраната Запорожје поради зголемените стравувања дека борбите би можеле да предизвикаат нуклеарна катастрофа.

АГЕНЦИЈА ЗА АТОМСКА ЕНЕРГИЈА: Русија и Украина треба да создадат безбедносна зона околу нуклеарната централа

Тимот на МААЕ минатата недела ја посети нуклеарната централа во Запорожје, по што најави дека „гранатирањето на локацијата и во неговата околина треба веднаш да се прекине за да се избегне каква било понатамошна штета на електраната и поврзаните објекти, заради безбедноста на оперативниот персонал“.

„За ова е потребна согласност од сите релевантни страни за воспоставување зона за заштита на нуклеарната безбедност и безбедност околу ЗНПП“, се вели во соопштението.

Генералниот директор на МААЕ, Рафаел Гроси, кој го предводеше инспекцискиот тим минатата недела, ќе го информира Советот за безбедност на ОН за своите наоди. Гранатирањето на најголемата нуклеарна централа во Европа продолжи и денеска, додека вчера централата повторно остана без струја.

Во својот извештај, МААЕ истакна дека неколку електрани останале, целосно или делумно, без струја поради воените активности во областа.

Фабриката вообичаено се потпира на надворешно напојување за да работи клучни системи за ладење за своите реактори и потрошеното гориво. Губењето на тие системи за ладење може да доведе до топење на нуклеарното јадро.

Агенцијата на ОН објави дека треба повторно да се воспостави резервен далновод и побара „да престанат сите воени активности кои можат да влијаат на електроенергетските системи“.

Дополнително, МААЕ предупреди дека украинскиот персонал кој работи со електраната под руска воена окупација „се наоѓа под постојан висок стрес и притисок, особено со ограничениот број на расположлив персонал што ги зголемува шансите за човечка грешка; со импликации за нуклеарната безбедност“.

Во соопштението се наведува дека на персоналот не му бил даден неограничен пристап до некои делови од електраната и мора да добие дозвола од руските окупаторски сили за пристап до базените за ладење каде што се складира потрошеното гориво. Гроси изрази загриженост дека тоа би можело да се меша со одговорот на персоналот за итни случаи.

Двајца инспектори од мисијата на МААЕ останаа во фабриката, одлука што беше поздравена од советникот на украинскиот претседател Михаило Подољак.

„Таму има руски војници кои не разбираат што се случува, не ги проценуваат правилно ризиците. Има одреден број наши работници во електраната на кои им треба некаква заштита, луѓе од меѓународната заедница сега стојат покрај и да им каже на руските војници да ги остават тие луѓе сами да работат“, рече Подољак.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.