Ако сакате добар вкус на храната, не заборавајте да ја додадете оваа состојка

Loading...

Тоа е главна намирница на секоја светска кујна и треба да биде главна храна за нашето здравје, вели доктор кој верува дека кромидот треба да се јаде секој ден, бидејќи неговите придобивки се неверојатни.
Кромидот обично е или сакан или омразен, без разлика дали е суров, пржен, печен или дури и кисел, а неговиот вкус е навистина специфичен.
Египќаните дури го обожавале и верувале дека неговата форма и концентричните кругови претставуваат вечност, додека Грците често го јаделе затоа што верувале дека ја чисти крвта на токсините, што е потврдено со многу студии денес, како и на неговите други лековити ефекти.
И покрај фактот дека тој често ни носи солзи во очите и ни дава лош здив после оброците, без кромид многу јадења би биле празни. Ова е исто така мислење на општиот лекар Кејт Шанахан, која наведува бројни причини зошто овој недостижен зеленчук треба да се вклучи во секој оброк.
Зошто кромид?


Не е тајна дека кромидот може да се пофали со прилично импресивни здравствени придобивки. Што е најважно, тој е богат со антиоксиданти како што се витамини Ц и Б, кои ги уништуваат слободните радикали. Исто така, содржи пробиотични влакна, кои помагаат во одржување на здрави бактерии во дигестивниот систем.
Покрај тоа, бројни здравствени студии откриле дека кромидот е поврзан со помал ризик од карцином на дојка, а неговите хранливи материи генерално покажуваат антиканцерогени својства.
Во однос на видовите кромид (црвен, жолт, бел или зелен), содржината на антиоксиданти варира во секој од нив и црвениот се смета за најздрава. Сепак, нема да тргнете наопаку со какви било видови во вашиот оброк, како што истакнува Шанахан.
Ова води до следната причина зошто таа обожава кромид – тој е присутна во секоја светска кујна затоа што им дава богатство на сите јадења. Без разлика дали тоа се јадења со месо, зеленчук, чорби и салати, веројатно е дека кромидот е некаде внатре, бидејќи тој е одличен во надополнување на вкусот на храната.
Конечно, кромидот првенствено се препорачува кај пациенти со срцеви болести, бидејќи неговите состојки спречуваат агрегација на тромбоцити и го забрзуваат процесот на распаѓање на згрутчување. Кромидот, исто така, го намалува ризикот од висок крвен притисок, има антивирусни и антибиотици својства и го регулира шеќерот во крвта.

loading...