АКО СЕ СЛУЧИ НУКЛЕАРЕН ИНЦИДЕНТ ДА ГО НАПРАВИТЕ ОВА: советува експертот Велинов!

Директорот на Дирекцијата за радијација и нуклеарна безбедност и безбедност на Србија, Слаѓан Велинов, изјави дека поради моменталната состојба во Запорожје, се вршат мерења и секојдневно се следи што се случува во животната средина.

Во Македонија не се води никаква дебата на оваа тема. Па затоа решивме да пренесеме совети за кои се дебатира во соседството. Не дај боже да затреба…
АКО СЕ СЛУЧИ НУКЛЕАРЕН ИНЦИДЕНТ ДА ГО НАПРАВИТЕ ОВА: советува експертот Велинов!

Во тој момент, доколку се случи нешто сериозно, ќе реагираме, ќе ги советуваме граѓаните, имаме план во случај на несреќа, напомена Велинов и додаде дека не треба да купувате јод.

Шефот на Агенцијата потврди дека се започнати консултации со претставниците на Украина и Русија за ова прашање.

Мериме со годишен мораториум, но поради актуелната криза секојдневно мериме и гледаме што се случува во животната средина“, рече Велинов.

Европските мерни станици ни покажуваат дека се треба да се случи – ќе реагираме во секунда. Доколку дојде до прекин на струја, било што на самата станица во Запорожје, ќе ги следиме околните станици кои се на неколку километри и потоа ќе видиме дека се се случува, објасни Велинов.

Одговарајќи на прашањето колку мерни станици има Србија и дали резултатите од радијацијата се достапни за јавноста, Велинов вели дека резултатите се достапни на нивната веб-страница и дека Србија има девет станици.

Добивме проект од Европската комисија, а на почетокот на следната година ќе добиеме уште 33 станици, бидејќи нашата цел е да ги покриеме сите поголеми градови во Србија, да го вратиме целиот систем и да го модернизираме токму поради безбедноста, која е неопходно и за следење на целиот систем.

Ако има несреќа, колку граѓани се во животна опасност

Велинов вели дека „ако се работи за самата Запорожје, далеку е од нас“.

„Нема потреба да се грижите, доколку се случи нешто, во тој момент ќе го исправиме, ќе ја контролираме храната што доаѓа од таму и контрола на водата, во спротивно нема потреба да се купува јод, тоа е над 2.000 километри“, рече Велинов.

„Оваа година го воведовме системот на J-Rod, покажува дали има радијација и се внесени метеоролошки податоци – каде оди облакот, што се случува – ни ги дава сите аспекти што можеме да очекуваме и како да се однесуваме“, Велинов. објасни.

Каква е процедурата во случај на нуклеарна несреќа?

„Во случај на нуклеарен инцидент, само слушајте ги нашите информации. Ова е основно и важно, бидејќи ние сме единствените кои имаме реални информации за такви работи“, подвлече Велинов.

Велинов рече дека во Виена имаат билатерални средби со потписниците на договорите со земјите од опкружувањето.

„Утре ќе имам средби со Унгарците и точно ќе знаеме што се случува со нив во Пакс. Тие ќе видат какви се нашите мерења во однос на радиоактивноста, сеопфатниот мониторинг што ни го даваат“, вели Велинов.

Имаме мултилатерална средба со сите земји од стара Југославија, сакаме да ја забрзаме граничната соработка, сакаме сè да оди побрзо, деловен однос кој треба да биде наше секојдневие, додаде Велинов.

Велинов им порача на граѓаните дека нема потреба од грижа.

„Следиме се, гледаме, вистинската информација што ќе дојде ќе дојде од нас, во моментот кога ќе се случи нешто сериозно, ќе реагираме, ќе даваме совети, имаме план во случај на несреќа“, заклучи Велинов.

А кај нас едно големо ништо.Никој не говори на тема како да се постапи во случај на нуклеарна катастрофа…

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.