Ако сме задоволни од победата над Реал, покажуваме дека сме мали: Гвардиола најави напад кон трофејот во Лигата на шампионите

Менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола, јасно изјави по големата победа над Реал Мадрид во осмина финалето од Лигата на шампионите дека неговиот тим оди на трофеј.

Габриел Хесус беше „победник на натпреварот“ во петокот вечерта затоа што тој двапати ја украде топката од Рафаел Варане, кој одигра еден од најлошите натпревари во неговата кариера. Барем неговите грешки беа видливи бидејќи  двапати киксираше. 

Тимот на Гвардиола остана агресивен, одбраната на Реал беше обична и тоа се одмазди на тимот предводен од Зинедин Зидан од клупата.

читајте пулс24

– Ние сме тука за да ја освоиме Лигата на шампионите – истакна Гвардиола по натпреварот и веднаш додаде дека веќе се сврте кон следниот ривал: Лион.

Следниот чекор во Лигата на шампионите е кон средината на август, 15, а сите натпревари се играат во Португалија, каде што Лион замина и покрај поразот од Јувентус на гости со 2: 1 (првиот натпревар 1: 0 во Франција).

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.