Ако ја бричите интимната зона, послушајте ги овие совети!

Многу жени ги отстрануваат влакненцата на овој начин, а не се свесни дека се изложуваат на ризик од инфекции и воспаленија
Бричењето на непосакуваните влакненца е најлесниот начин, но и најопасниот за развој на бактерии и воспаленија.


Кога ги отстранувате влакненцата од интимните делови, поизложени сте на инфекции и полово преносливи болести.
Влакненцата кои ја покриваат вашата интима имаат своја намена. Тие ја штитат кожата од повреди и триење, како и од бактерии и зарази. Најподложни на инфекции сте кога носите фустани, шорцеви и костим за капење.

Кога ги отстранувате влакненцата, оставате ситни отвори на кожата и така може да се заразите со разни воспаленија и инфекции.
Совет:
Одберете добар брич (најдобро е да има неколку острици)
Подгответе ја кожата така што ќе направите пилиг
После бричењето, измијте ја сапуницата од кожата и на крај хидрирајте ја со крем или лосион за тело.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.