Активистите протестираат со голи гради до Шолц поради ембаргото за гас

За време на обиколката на канцеларот Олаф Шолц (СПД) во градината на Канцеларијата, имаше инцидент на отворениот ден на владата. Двајца демонстранти застанаа до Шолц во неделата барајќи селфи, но потоа ги соблекоа горните места, откривајќи повици за ембарго за гас кон Русија.

Активистите протестираат со голи гради до Шолц поради ембаргото за гас

„Ембарго на гас сега“, напишаа двете жени на голите гради. Тие веднаш биле турнати настрана од обезбедувањето.

Федералната влада досега го отфрли ембаргото за гас против Русија со образложение дека инаку не може да се гарантира сигурно снабдување со енергија. Сепак, Русија, од своја страна, сега значително ги намали испораките.

На јавна дискусија, Шолц се осврна и на алтернативните увозни рути, вклучително и новите терминали за течен гас, од кои „можеме да се надеваме дека првите ќе ги пуштиме во функција на почетокот на следната година, а другите во текот на годината“. „Потоа, нашиот проблем со безбедноста на снабдувањето е решен некаде на почетокот на 2024 година“, продолжи канцеларката.

Отворениот ден на федералната влада, исто така, привлече илјадници луѓе во владиниот округ во Берлин во неделата. Пред Федералната канцеларија и пред некои министерства се формираа долги редици. Канцеларот Шолц, вицеканцеларот Роберт Хабек (Зелените) и други министри одговараа на прашања од граѓаните и ја презентираа својата работа.

Во разговор со граѓаните, сојузниот канцелар се покажа дека е љубител на билетот од девет евра. Тоа беше „една од најдобрите идеи што ги имавме“, рече Шолц. Евтиниот билет на национално ниво за локален превоз покажа што е можно – а исто така и каде има потешкотии со патувањето со воз досега.

Шолц рече дека купувањето билети е премногу комплицирано за многу граѓани поради различните тарифни структури. Поголемите тарифни здруженија и поедноставните структури имаат смисла. Министерот за транспорт Волкер Висинг сега ги советува сојузните држави какви последици да извлечат од овие искуства. На прашањето на граѓаните, Шолц не коментираше за можен наследник на билетот од девет евра, кој истекува на крајот на август.

Сојузниот министер за финансии Линднер, пак, ги отфрли повиците за продолжување на билетот од девет евра. „Тоа би чинело 14 милијарди евра“, рече Линднер во неделата во „Извештај од Берлин“ на студиото АРД капитал.

Овие пари би недостасувале на друго место за образование или за инвестиции во железничката мрежа. Идејата за бесплатен локален јавен превоз „не е финансиски исплатлива“. Од гледна точка на Линднер, тоа исто така би било „неодржливо“ и на крајот „не би довело до еколошки одговорни одлуки“.

Отворен ден на Владата по две години пауза од Корона
Вообичаените отворени денови на владата во август беа паузирани две години поради пандемијата на корона. За првпат во овој контекст се претстави семафорската коалиција на СПД, Зелените и ФДП – под мотото „Демократијата поканува“.

Министерствата и властите веќе ги отворија вратите за посетителите во саботата, но првиот ден на моменти врнеше.

На каналите на социјалните мрежи, идеолози на заговор и противници на државните мерки против корона повремено повикуваа настанот да се искористи за изразување на незадоволство.

За време на настапот на Кристијан Линднер во саботата, имаше изолирани подвикнувања како „Тоа е лага“ и „Тоа не е вистина“.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.