Албанскиот премиер Рама: Наскоро нема да има преговори за членство во ЕУ и Бугарија е виновна

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека не очекува самитот на ЕУ следната недела да го отвори патот за неговата земја да ги започне преговорите за членство во ЕУ, обвинувајќи ја Бугарија, објави денеска Политико.

Еди Рама ја обвини Бугарија за застојот во ЕУ интеграции

Сите влади на ЕУ се согласија уште во март 2020 година да им дадат зелено светло на Албанија и Северна Македонија да започнат преговори за членство. Сепак, преговорите сè уште не се започнати, бидејќи Бугарија се залага за отстапки од Северна Македонија во спорот меѓу двете земји за јазикот, историјата и идентитетот.

Иако блокадата наметната од Софија на почетокот на преговорите се однесува само на Северна Македонија, ЕУ претпочита да ги разгледа кандидатурите за членство на Албанија и Северна Македонија заедно, така што и Тирана е практично блокирана.

Тешкотиите на земјите од Западен Балкан се навремено предупредување за перипетиите на процесот на пристапување во ЕУ за Украина, која во екот на војната со Русија се залага да стане кандидат за членство во ЕУ на самитот следната недела. ЕУ го додели овој статус на Северна Македонија во 2005 година и Албанија во 2014 година, но преговорите со двете земји сè уште не се започнати.

Германскиот канцелар Олаф Шолц минатата недела ја посети Бугарија во обид да ја прекине блокадата на Софија пред претстојниот самит во Брисел во четврток и петок.

Во интервју за Политико, Рама рече дека е песимист.

„Немам очекувања. Мислам дека ништо нема да се случи. Албанија и Северна Македонија нема формално да започнат преговори за пристап“, рече тој во Тирана.

На прашањето дали некој од лидерите на ЕУ дал сигнал дека разговорите би можеле да започнат наскоро, Рама одговори: „Какви сигнали можат да дадат? Не се работи за нив. Повторно се работи за Бугарија. Сите тие се согласуваат, сите поддржуваат, сите мислат дека ова треба да се случи и дека тоа веќе требало да се случи. Но, нивниот простор за маневар е ограничен од Бугарија“.

Рама (57), поранешен кошаркар и уметник кој ги прекри ѕидовите на својата канцеларија со свои шарени дела, рече дека не очекувал бугарските лидери да ја сменат својата позиција бидејќи го направиле спорот толку голем проблем што е многу тешко да направи отстапки.

„Ова е спирала. Тие влегоа во спирала. И многу, многу е тешко да се излезе од оваа спирала“, рече Рама, кој ќе присуствува на состанокот на лидерите од Западен Балкан и ЕУ во Брисел пред самитот.

Бугарските власти ја бранат својата позиција, инсистирајќи на тоа дека тие едноставно сакаат Северна Македонија да ги почитува своите претходни обврски и да се стреми да ги заштити правата на Бугарите во земјата, пишува Политико.

Од своја страна, Северна Македонија вели дека прави добронамерни напори на барање на Софија и нагласува дека билатералниот спор не треба да го попречува почетокот на преговорите меѓу ЕУ и идната членка.

Рама потврди дека ако нема напредок овој месец, тој ќе побара кандидатурата за членство на Албанија да се разгледува одвоено од онаа на Северна Македонија, потег што ЕУ досега не сакаше да го преземе.

Официјалните лица велат дека регионалната стабилност би била подобра доколку двата соседа напредуваат заедно.

„Ако ништо не се случи во јуни, ќе сакаме да се разделиме од овој пар кој е изгубен во преводот“, рече Рама.

„Убеден сум дека тоа е она што треба да го направиме, а потоа ќе видиме дали (лидерите на ЕУ) ќе се согласат или не, ќе видиме“, додаде тој.

Во интервју за Политико, Рама ја поддржа идејата на францускиот претседател Емануел Макрон за европска политичка заедница, организација која ќе биде отворена и за членови и за не-членки.

Макрон го формулираше својот план делумно како одговор на војната во Украина, нудејќи ѝ на заедницата како начин за побрзо интегрирање на Киев во европските политички структури отколку долгиот процес на пристапување во ЕУ.

Војната во Русија ги истакна и поделбите на Западен Балкан. Некои земји, како Албанија, се приклучија на ЕУ во воведувањето санкции кон Русија, додека други, како Србија, не.

Рама изрази разбирање за ставот на Србија.

„Треба да разберете дека Србија е во многу поинаква позиција од другите поради нејзината историја, таа има посебни врски со Русија“, рече тој. Тој рече дека Србија треба да воведе санкции со текот на времето, но предупреди дека не треба да има притисок врз Белград, кој е многу енергетски зависен од Москва.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.