АЛДЕ: Местото на С. Македонија и е во ЕУ, го поддржуваме францускиот предлог

Алијансата на либералите и демократите за Европа (АЛДЕ) испраќа директна порака преку Твитер дека за Северна Македонија пристпаните преговори со ЕУ треба да започнат веднаш, тоа значи и да се прифати Францускиот предлог.

– Местото на Северна Македонија е во Европската Унија и пристапните преговори треба да започнат веднаш. Среќни сме што ги гледаме најновите случувања, го поддржуваме францускиот предлог, прифаќајки ги идентитетот и јазикот на Македонците. Ние сме силни заедно. – порачуваат од АЛДЕ.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.