Алијанса “ќе го украде” и за вицепремиерското место за економија на Битиќи?

Алијанса за Албанците за се поизвесниот влез во Влада преговара околу вицепремиерското место за економски прашања, информира за „Локално“ функционер од АА.  Во моментов функцијата ја извршува Фатмир Битиќи од СДСМ.

-Вицепремиерското место е во комбинација, но исто така треба да се чека епилогот и замената на позиции внатре меѓу партнерите од власта.

За другите ресори кои се спомнуваат по медиумите и јавноста, од партијата велат дека во тек се преговори.

-Неофицијално засега можам да ти кажам дека ресорите горе-доле се оние кои се вртат, само треба да се затворат бидејки до крај може да има смена, посочува функционерот.

Додава дека се уште се чека потврда од претседателството на Алијанса за целата листа на ресори кои би биле добиени.

Царина, УЈП, Правда, Здравство, Финансиска полиција беа само дел од ресорите кои се вртеа што наводно треба да ги добие партијата на Арбен Таравари, но повеќе ќе се знае во текот на денешниот ден.

Пронајдете не на следниве мрежи: