Американската амбасадорка Брнз го поздрави предлогот со кој на државава и се овозможува почеток на преговори а се признава а важноста на македонскиот јазик и идентитет

Соединетите Држави ја поздравуваат дискусијата во Северна Македонија за ревидираниот предлог на ЕУ за почеток на пристапните преговори, признавајќи ја важноста на македонскиот јазик и идентитет. Долго време ја поддржуваме иднината на Северна Македонија во ЕУ и сега гледаме пат да ја придвижиме напред.

Американската амбасадорка Брнз го поздрави предлогот со кој на државава и се овозможува почеток на преговори а се признава а важноста на македонскиот јазик и идентитет…
Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.