Американската крајбрежна стража забележала руски и кинески воени бродови во близина на остров во Алјаска

Американската крајбрежна стража забележала кинески и руски воени бродови во близина на Алјаска, вклучувајќи крстосувач со наведувани ракети и разурнувач, пишува Sky News.

Американската крајбрежна стража забележала руски и кинески воени бродови во близина на остров во Алјаска

Два други брода на кинеската морнарица и три брода на руската морнарица биле забележани во Беринговото Море во заедничка формација на 138 километри од островот Киско.

Воен брод на САД, лоциран дома во Хонолулу, ги следеше бродовите пред тие да избијат од формацијата и да се разотидат.

Воздушната поддршка од крајбрежната стража во Кодијак беше обезбедена од C-130.

„Иако формацијата функционираше во согласност со меѓународните правила и норми, мора да бидеме сигурни дека нема мешање на американските интереси во поморската средина околу Алјаска“, рече Нејтан Мур, командант на Седумнаесеттата област на американската крајбрежна стража.

Овој настан доаѓа само еден месец откако генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, предупреди за интересот на Кина за Арктикот и растечката воена индустрија што Русија ја развива таму.

Тој рече дека Русија формирала нова Арктичка команда и отворила стотици нови и поранешни воени локации на Арктикот од советската ера, вклучително и длабоки водни пристаништа и аеродроми.

„Кина се прогласи за земја која „се граничи со Арктикот“ и планира да го изгради најголемиот мразокршач во светот. Пекинг и Москва, исто така, ветија дека ќе ја интензивираат соработката на Арктикот. Ова е дел од продлабочувањето на стратешкото партнерство што ги доведува во прашање нашите вредности и интереси“, истакна Столтенберг при посетата на северот на Канада.

Ова не е првпат бродови на кинеската морнарица да пловат блиску до водите на Алјаска. Во септември 2021 година, крајбрежната стража во Беринговото Море и Северниот Тихи Океан наиде на кинески бродови на околу 80 километри од Алеутските Острови.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.