АМЕРИКАНСКАТА МОРНАРИЦА ИСПРАТИ НОВ НОСАЧ НА АВИОНИ ВО ВОДИТЕ НА ЕВРОПА: Џорџ Буш вплови во Средоземното Море!

Ударната група составена од носачот на авиони УСС Џорџ Буш придружувана од крстосувачи, разурнувачи и нуклеарни подморници го помина Гибралтар и влезе во Средоземното Море.

АМЕРИКАНСКАТА МОРНА ИСПРАТИ НОВ АВИОНОСАЧ ВО ВОДИТЕ НА ЕВРОПА: Џорџ Буш вплови во Средоземното Море!

Како што е наведено, носачот на авиони ќе биде распореден во Медитеранот како дел од редовното распоредување во областа на операциите на американските сили во Европа.

Бродовите од оваа ударна група испловија од базата Норфолк на почетокот на август и формираа ударна група во Атлантикот пред да влезат во Медитеранот.

„Тука сме за да обезбедиме флексибилност и борбена моќ што може да ги обезбеди само ударната група на носачи на морнарицата на САД“, рече администраторот Денис Велез, командант на носачот на авиони и УСС Џорџ Х.В. Буш.

Инаку, ова е прв пат овој носач на авиони да вплови во Медитеранот од неговото пуштање во употреба во 2017 година.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.