АМЕРИКАНСКА СТРАТЕШКА НУКЛЕАРНА ПОДМОРНИЦА ПРИСТИГНА ВО МЕДИТЕРАН: Ќе патролира по Медитеранот 4 месеци

Стратешката нуклеарна балистичка ракета подморница УСС Род Ајленд (SSBN 740) пристигна во Гибралтар за планирана посета на пристаништето на 1 ноември 2022 година. Оваа подморница ќе остане во патрола во Средоземното Море како дел од 6-та флота во следните четири месеци.

АМЕРИКАНСКА СТРАТЕШКА НУКЛЕАРНА ПОДМОРНИЦА ПРИСТИГНА ВО МЕДИТЕРАН: Ќе патролира по Медитеранот 4 месеци

Ова е четврто појавување во странство на стратешки нуклеарни подморници во изминатата година и најинтензивно од крајот на Студената војна.

Ова кратко застанување во областа на операциите на американските поморски сили во Европа ја демонстрира флексибилноста и приспособливоста што подморниците им ја даваат на американските и сојузничките сили во регионот. Последен пат SSBN на американската морнарица го посети Гибралтар во пристаништето беше USS Alaska (SSBN 732) во јуни 2021 година, соопшти Командата на поморските сили за Европа и Америка.

„Посетата на УСС Род Ајленд на Гибралтар ја зајакнува нашата силна посветеност кон нашите сојузници и партнери во регионот. САД и Обединетото Кралство споделуваат силна историја на соработка, преку вежби, операции и кооперативни активности како оваа кои ги унапредуваат нашите комбинирани способности и партнерство“, рече капетанот Џон Кредок, командант на Работната група 69.

„Софистицираноста, смртоносноста и тактичката експертиза на Род Ајленд се олицетворение на ефикасноста и силата на подморничката сила“, додаде тој.

Пред нејзината посета на пристаништето на Гибралтар, Род Ајленд ја посети поморската база на неговото височество (HMND) Клајд, Шкотска (Фаслан) за планирана посета на пристаништето во јули 2022 година.

Род Ајленд, со седиште во поморската подморничка база Кингс Беј, Џорџија, е стратешка нуклеарна подморница вооружена со интерконтинентални балистички ракети Trident II. Подморницата припаѓа на класата Охајо. Доделена на подморничката група 10, Род Ајленд е една од шесте подморници со балистички ракети со седиште во Поморската подморничка база Кингс Беј, Џорџија.

Командантот, Работната група 69 е одговорна за операциите за војување подморници во областите на одговорност на Европската команда на Соединетите Американски Држави и Командата на Американската африканска команда.

Поточно, Task Force 69 се состои од подморници за напад и наведувани проектили способни за голем број борбени мисии и мисии за собирање разузнавачки информации.

Повеќе од 80 години, американските поморски сили Европа-американските поморски сили Африка (NAVEUR-NAVAF) воспоставија стратешки односи со сојузниците и партнерите, користејќи основа на заеднички вредности за зачувување на безбедноста и стабилноста.

Со седиште во Неапол, Италија, NAVEUR-NAVAF управува со американските поморски сили во областите на одговорност на американската европска команда (USEUCOM) и Африканската команда (USAFRICOM). Шестата флота на САД е трајно доделена на NAVEUR-NAVAF и ангажира поморски сили низ спектарот на заеднички и поморски операции.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.