АМЕРИКАНСКИОТ ГЕНЕРАЛ ПРЕТСТАВИ ШОКАНТНИ БРОЈКИ: „Ова е најточната проценка на руските загуби!

Генералот Марк Мили ги претстави најточните податоци досега за руските загуби во војната во Украина.

Началникот на Здружениот штаб на американската армија, генерал Марк Мили, процени дека руската армија има повеќе од 100.000 мртви и ранети војници во Украина, додавајќи дека украинските вооружени сили веројатно претрпеле загуби од приближно исто ниво во таа војна. Многу човечки страдања, рече генералот Мили, додавајќи дека од почетокот на руската инвазија на Украина во февруари оваа година, веројатно загинале 40.000 украински цивили.

АМЕРИКАНСКИОТ ГЕНЕРАЛ ПРЕТСТАВИ ШОКАНТНИ БРОЈКИ: „Ова е најточната проценка на руските загуби!

Податоците кои ги изнесе генералот Мили не може да се потврдат со независноста на изворот, но тие се најточните што Вашингтон ги презентирал до денес, пишува агенцијата АФП. Висок американски воен функционер изрази надеж дека преговорите ќе стават крај на војната, бидејќи смета дека воена победа не е можна ниту за Русија, ниту за Украина.

„Воена победа во вистинска смисла на зборот веројатно не може да се постигне со воени средства, затоа ќе биде неопходно да се свртиме кон други средства“, рече генералот Мили. Можноста „за преговори постои“, оцени тој. Генералот Мили направи таков оценка во моментот кога Русија нареди повлекување на своите трупи од градот Керсон во јужна Украина, тежок удар за воената кампања на Москва.

Киев реагираше внимателно на веста за повлекување на Русија, сметајќи дека е малку веројатно руската армија да го напушти стратешкиот град без борба. Американскиот претседател Џо Бајден, пак, оцени дека повлекувањето докажува дека Москва има „реални проблеми“ на фронтот.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.