Американските ловци Ф-35 пристигнаа во бугарската база Граф Игнатиево

Американските ловци Ф-35 слетаа во воздухопловната база Граф Игнатиево како продолжение на мисијата на НАТО за заштита на воздушниот простор на Бугарија.

Во соопштението на командата со седиште во Рамштајн во Германија се вели дека распоредувањето на американските авиони Ф-35 во Бугарија ја исполнува „зададената мисија во Бугарија за поддршка на активностите на НАТО на источното крило“.
Ф35 ловец, пристигна во база во Бугарија

Соопштението дојде од Сојузничката воздушна команда на НАТО на Твитер, но не го прецизираше бројот на авиони.

Мисијата на четири холандски Ф-35 во Бугарија требаше да заврши на крајот на мај, но во сегашното соопштение се нагласува дека во холандската мисија се приклучија и американски борбени авиони.

Говорејќи за Бугарското национално радио во вторникот, министерот за одбрана Драгомир Заков рече дека има „многу процедури кои дозволуваат прекугранична употреба на воздушната полиција, така што има многу опции“.

И дека „Бугарија ќе продолжи да се поддржува. Нема да биде оставена сама“.

Во соопштението на командата со седиште во Рамштајн во Германија се вели дека распоредувањето на американските авиони Ф-35 во Бугарија ја исполнува „зададената мисија во Бугарија за поддршка на активностите на НАТО на источното крило“.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.