Американските пратеници предложија нацрт-закон за вооружување на Тајван

Група демократи и републиканци предложија предлог-закон со кој ќе се овласти администрацијата на Бајден да создаде нова програма за воена помош за Тајван. Моделиран по Законот за заеми од 1940-тите, кој им дозволи на САД да ги вооружат сојузничките сили за време на Втората светска војна, нацрт-законот наликува на законодавството што неодамна беше усвоено за зголемување на снабдувањето со оружје за Украина.

Американската позиција:

„Тајван е наш најголем партнер во индо-пацифичкиот регион и нивниот континуиран суверенитет е од суштинско значење за предизвикување на Новата оска на злото“, рече Блекбурн, повикувајќи се на често омаловажуваниот термин што го користеше поранешниот претседател Џорџ В. Буш за да ги групира странските непријатели на Америка. заедно.
Американските пратеници предложија нацрт-закон за вооружување на Тајван

Воведен од претставниците Мишел Стил (Р-Калифорнија) и Џими Панета (Д-Калифорнија) во Претставничкиот дом и сенаторот Марша Блекбурн (Р-Тенеси) во Сенатот, „Законот за заеми за одбрана на демократијата на Тајван“ ќе го овласти претседателот да позајмува или изнајмува оружје и воена опрема на Тајван, за кои Тајпеј би платил во период од 12 години.

Името и формулацијата на нацрт-законот внимателно го следат онаа на „Законот за заеми за одбрана на демократијата на Украина“, кој беше потпишан во закон од претседателот Џо Бајден во мај, откако го усвои Конгресот без речиси никаков отпор.

„Тајван е наш најголем партнер во индо-пацифичкиот регион и нивниот континуиран суверенитет е од суштинско значење за предизвикување на Новата оска на злото“, рече Блекбурн, повикувајќи се на често омаловажуваниот термин што го користеше поранешниот претседател Џорџ В. Буш за да ги групира странските непријатели на Америка. заедно.

Официјалната позиција на Америка за Тајван, сепак, е двосмислена. Од 1970-тите, Вашингтон го призна, но не го поддржа суверенитетот на Кина над Тајван, политика дизајнирана да ја обесхрабри и кинеската инвазија и формалното прогласување независност од Тајпеј.

САД обезбедуваат воена помош за Тајван, но усвојувањето на овој акт ќе ги укине сите ограничувања, како што направи украинскиот предлог-закон за помош на Киев. Оригиналниот закон за заеми, донесен во 1941 година, им дозволи на САД да обезбедат оружје за Велика Британија, Франција и Советскиот Сојуз без формално да влезат во војна. Иако сојузниците требаше да платат за оваа помош, САД исто така прифатија закуп на бази за својата војска наместо тоа.

Тензиите меѓу САД и Кина се зголемија во последниве недели, со Тајван во центарот. Бајден во мај изјави дека САД ќе преземат воена акција за да го спречат потенцијалното кинеско преземање на Тајван, изјава што ја прекина децениската стратешка нејасност околу островот. Додека неговите соработници брзо отстапија, потенцијалната посета на Тајван од страна на претседателката на Претставничкиот дом Ненси Пелоси – која Пелоси одби да ја потврди или негира дури и кога таа замина од САД за Азија во петокот – дополнително ја разгоре ситуацијата.

Откако кинескиот претседател Си Џинпинг ги предупреди САД да не „играат со оган“, и Кина и Тајван одржаа воени вежби оваа недела. Доколку Пелоси ја помине својата посета, таа ќе биде највисоко рангиран американски пратеник што го посетил островот откако Њут Гингрич, кој во тоа време беше и претседател на домот, отпатува во Тајпеј во 1997 година.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.