Американските разузнавачи поставија можни сценарија за разврска во Украина

Непријателствата во Украина најверојатно ќе продолжат во догледна иднина, освен ако украинските сили не пропаднат и Русија не ги постигне своите цели, се вели во проценката на американското разузнавање во средата. Моментално е невозможно мирно решение, сметаат американските власти.

Мрачното предвидување беше дадено од директорот на Националното разузнавање Аврил Хејнс за време на дискусијата во Вашингтон организирана од технолошкиот гигант Гугл. Во нејзините први јавни забелешки за Украина од мај, таа рече дека американските разузнавачки служби разгледале три можни сценарија за конфликтот во Украина.

Најверојатната е војна во која Русија прави „поголеми придобивки, без пробив“. Друго сценарио вклучува Русија да успее да ја уништи „една од најспособните и најдобро опремените сили [на Украина]“ на исток, што ќе доведе до „пад на украинскиот отпор“. Третата можност вклучува Украина да успее да ја стабилизира линијата на фронтот и евентуално да постигне помали придобивки во регионот Керсон, во кој моментално доминираат руските сили.

„Ние, исто така, да бидеме јасни, не гледаме во моментов можност двете страни да постигнат мирен договор“, рече таа.

Хејнс рече дека нејзината агенција продолжува да верува дека рускиот претседател Владимир Путин сака да го освои „поголемиот дел од Украина“, но додаде дека силите на земјата се деградирани поради четиримесечните борби во Украина.

„Сметаме дека нема врска меѓу краткорочните воени цели на Путин во оваа област и капацитетот на неговата војска, еден вид неусогласеност меѓу неговите амбиции и она што војската може да го постигне“, рече таа.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, наводно, им рекол на лидерите на Г7 претходно оваа недела дека сака да ги заврши непријателствата со Русија пред крајот на годината. Тој ги повика западните сили да ги зголемат испораките на оружје за неговата земја, според извори од европската влада запознаени со неговата приватна адреса за видео-врска.

Украинските власти тврдат дека странското оружје е неопходно за борба против Русија, но дека нивната земја нема да се предаде дури и да не биде испратено. Министерот за надворешни работи Дмитриј Кулеба за германските медиуми овој месец изјави дека украинските војници „ќе се борат со лопати“ ако треба.

Руското раководство одби да постави временска рамка за операцијата во Украина и постојано тврдеше дека таа се одвива според планираното и дека на крајот ќе ги постигне сите нејзини цели. Москва ги опиша своите цели како обезбедување безбедност за себе и за Народните републики Доњецк и Луганск, кои ги призна како суверени држави неколку дена пред да започне офанзивата.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.