АМЕРИКАНСКИ БОРБЕНИ АВИОНИ НАД БАЛКАНОТ! Се слушаше татнеж на небото, еве што се случувало!

Синоќа околу 20:40 часот ниско над Дубровник летале неколку воени авиони.

Се слушна силен, продорен звук, а многу граѓани излегоа на своите балкони да проверат што се случува. Според граѓаните, авионите слетале на аеродромот во Дубровник.

АМЕРИКАНСКИ БОРБЕНИ АВИОНИ НАД БАЛКАНОТ! Се слушаше татнеж на небото, еве што се случувало!

Хрватското Министерство за одбрана соопшти дека биле вклучени американските авиони Ф-18.

Американскиот носач на авиони Џорџ Х.В Буш врши редовни активности во Средоземното Море. Имено, во рамки на тренинг активности, во понеделник, 24.10.2022 година, во текот на вечерта, 8 авиони Ф-18 слетаа на аеродромот во Дубровник заради полнење гориво – се вели во соопштението на Министерството за одбрана.

Одделот посочува дека посетите на сојузничките борбени авиони се вообичаени во НАТО алијансата, особено во областите каде што се активни воздухопловните сили и борбените авиони на американската морнарица и американските маринци.

  • Посетата и полнењето гориво се вршат на аеродромите на земјите членки на Алијансата, каде што најмалку е попречен цивилниот воздушен сообраќај и кои ја имаат потребната инфраструктура и капацитети потребни на сојузничката авијација – соопштија од Министерството за одбрана.
Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.