АМЕРИКАНСКИ ВОЕНИ БРОДОВИ НАВЛЕГОА ВО ТАЈВАНСКИОТ ТЕСНЕЦ: Кружат околу островот

Два воени брода на американската морнарица пловат низ меѓународните води во Тајванскиот теснец, изјавија тројца американски претставници за Ројтерс, што е прва таква операција по засилените тензии со Кина поради посетата на претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси на Тајван.

АМЕРИКАНСКИ ВОЕНИ БРОДОВИ НАВЛЕГОА ВО ТАЈВАНСКИОТ ТЕСНЕЦ: Кружат околу островот

Во последниве години, американските воени бродови, а повремено и оние на сојузничките земји, како што се Велика Британија и Канада, рутински пловеа низ теснецот, што го налути Пекинг.

Кина започна воени вежби во близина на островот по посетата на Пелоси на почетокот на август, а тие вежби продолжија.

Посетата на Пелоси на Тајван ја налути Кина, која го сметаше за обид на САД да се меша во внатрешните работи на земјата.

Официјални лица, кои сакаа да останат анонимни, во саботата рекоа дека крстосувачите на американската морнарица Chancellorsville и Antietam спроведуваат операција која сè уште е во тек.

Тесниот тајвански теснец честопати беше извор на воени тензии откако поразената влада на Република Кина отиде во Тајван во 1949 година, по губењето на граѓанската војна со комунистите, кои ја основаа Народна Република Кина.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.