АМЕРИКАНСКИ КОМАНДАНТ: УКРАИНСКАТА КРИЗА Е САМО ЗАГРЕВАЊЕ, ГОЛЕМOТО ДОПРВА ДОАЃА

Еден од највисоките американски воени команданти, кој ја надгледува американската програма за нуклеарно оружје, ги повика САД драматично да ги подобрат своите одбранбени способности, предупредувајќи дека Кина развива нуклеарно оружје побрзо од САД и додаде: „Големото допрва доаѓа. “

Адмиралот на морнарицата Чарлс Ричард, командант на Стратешката команда на САД, во средата издаде невообичаено грубо предупредување, велејќи дека кинеската нуклеарна закана не е „не толку далечен проблем“.

АМЕРИКАНСКИ КОМАНДАНТ: УКРАИНСКАТА КРИЗА Е САМО ЗАГРЕВАЊЕ, ГОЛЕМOТО ДОПРВА ДОАЃА

„Додека го оценувам нашето ниво на одвраќање против Кина, бродот полека тоне. Полека тоне, но тоне, бидејќи во основа тие ги ставаат способностите на земја побрзо од нас“, рече Ричард, пренесува N1 Zagreb Daily Mail.

Тој рече дека (американската) војска е оптоварена со бирократија, бавна да реагира и е во опасност да биде драматично потрошена и огнената од нејзините противници.

Тој додаде дека земјата треба да ги врати динамиката и духот на моќта од 1950-тите и 60-тите години.

„Оваа украинска криза во која се наоѓаме сега, ова е само загревање“, рече тој, говорејќи на годишниот состанок на Поморската подморничка лига во Арлингтон, Вирџинија.

„Големото допрва доаѓа. И нема да помине долго пред да бидеме тестирани на начини на кои не сме биле тестирани долго време“, рече тој.

Ричард рече дека сегашното размислување е застарено, а штракањето на нуклеарната боја на рускиот претседател Владимир Путин покажа дека е време за итна преоценка.

„Треба да направиме некои брзи, фундаментални промени во начинот на кој пристапуваме кон одбраната на оваа нација“, рече тој.

Ричард рече дека американските ривали, како што е Кина, прават драматични чекори во воените иновации – што претставуваат закана за САД.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.