АМЕРИКАНСКИ НОСАЧ НА АВИОНИ НА ЈАДРАНОТ ВЕЖБА ЗА ВОЈНА Командата и екипажот велат: Подготвени сме на се!

Екипажот на огромниот американски носач на авиони УСС Џорџ Х.В. Буш вели дека е подготвен да се бори против Русија доколку биде повикан, но нивната мисија е да ги одвратат заканите и да спречат ескалација, пишува Skynews.

Директна порака до Путин:

„Овој брод, оваа ударна група, нашите сојузници: подготвени сме на се. Тоа го покажуваме секој ден“.
АМЕРИКАНСКИ НОСАЧ НА АВИОНИ НА ЈАДРАНОТ ВЕЖБА ЗА ВОЈНА Командата и екипажот велат: Подготвени сме на се!

УСС Џорџ Х.В. Буш помага да се тестира способноста на НАТО да се брани, мисија која стана сериозна по војната на Русија во Украина. Во изминатите неколку дена, F18 летаа од носачите до Литванија и Полска на источниот раб на алијансата, во близина на Русија, оперирајќи заедно со воени авиони од други сојузнички земји, воени бродови и копнени трупи на НАТО.

Командантот на ударната група на носачите изјави за Скај њуз дека неговата порака до Русија е дека тие се „подготвени за каква било мисија“.

„Сакаме мир — тоа е она што сите го сакаат“, рече контраадмиралот Денис Велез, говорејќи во хангарот на бродот, во кој се сместени повеќе од 70 авиони, хеликоптери и други авиони.

„Сакаме да заврши војната во Украина и да се врати стабилноста во регионот и да имаме мирна и стабилна Европа – но ние сме подготвени.

Запрашан дали тоа значи дека е подготвен за војна доколку е потребно, адмиралот рече:

„Овој брод, оваа ударна група, нашите сојузници: подготвени сме на се. Тоа го покажуваме секој ден“.

Најмалку два руски воени брода од безбедна дистанца ја следат акцијата, која е дел од серијата активности на НАТО, како и руските авиони.

„Ги видовме“, рече контраадмирал Велез, говорејќи во вторникот додека ударната група од носачи на авиони и бродови за придружба пловеа низ Јадранското Море, во близина на брегот на Италија.

„Ништо… Тие го имаат истото право како нас да оперираат во меѓународни води, затоа ние само го следиме меѓународното право и правилата на патот.

Близината на руската војска и сознанието дека руските сили се вклучени во брутална војна со Украина – која не е дел од НАТО, но ја дели границата со членките на алијансата – значи дека операциите во Европа повеќе не се само уште една мировна вежба за повеќе од 5.000 членови на екипажот.

„Тоа е прилично промена“, рече поручникот Кордан Мекензи (27), еден од пилотите на Ф18 во авионот. Нејзиниот повик е „Големата Попа“.

„Поголемиот дел од времето што вежбаме, се чувствуваме како да е игра, но вие доаѓате овде и имате брифинзи за разузнавање и летате мисии со сојузниците во НАТО. Навистина ја зајакнува свеста за тоа колку се реални работите што ги правиме и колку се важни нашата мисија и нашето присуство овде на Јадранот. САД работат со нашите сојузници во НАТО за да се уверат дека светот знае дека сè уште сме сила со која треба да се смета“.

Таа и нејзините колеги воздухопловци се соочуваат со можноста еден ден да добијат наредба да се борат во борба воздух-воздух против Русите доколку тензиите значително ескалираат.

Тоа е вид на операција за која американските, британските и другите западни пилоти не мораа да размислуваат за време на долгата војна во Авганистан кога не беа во конфликт со ривалските воздухопловни сили.

„Тоа е страшно“, рече поручникот Мекензи.

„Тоа е една од оние работи на кои само треба да сметате и да се потпрете на вашиот тренинг. Без сомнение, мислам дека пилотите на морнарицата обучени од САД се најдобрите во светот… Ние тренираме овде и се подготвуваме за борбата што може да дојде“.

Превозникот учествува во релативно нова серија активности на НАТО наречена Нептун, која – за разлика од подолго планираните, попредвидливи, годишни вежби – им овозможува на сојузниците да бидат побрзи, пофлексибилни и подинамични во начинот на тестирање на нивните поморски, воздушни и копнените способности.

Ова е дизајнирано да ја подобри нивната способност да ја одвратат Русија – задача на која сојузниците се фокусираа уште поинтензивно по сеопфатната инвазија на Украина на 24 февруари на Владимир Путин.

„Ја зголемивме нашата подготвеност, нашата подготвеност и го зајакнавме начинот на кој работиме заедно низ алијансата за да ја спречиме и одбраниме секоја педа од територијата на НАТО“, изјави Јенс Столтенберг, генералниот секретар на НАТО, за Скај њуз за време на посетата на авиопревозникот.

На пример, тој рече дека ова е исто така само трет пат од крајот на Студената војна, група на носачи на авиони на САД да дојде под команда на НАТО, при што сите три прилики се случија како дел од вежбата Нептун минатата година.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.