АМЕРИКАНЦИТЕ ГИ ОЛАДИА ПОЉАЦИТЕ: САД не планираат да распоредат нуклеарно оружје во новите членки на НАТО по 1997 година

Одговарајќи на изјавата на полскиот претседател Анджеј Дуда дека Варшава разговарала со Вашингтон за можноста Американците да го распоредат своето тактичко нуклеарно оружје на полска територија, официјален претставник на Белата куќа изјави за Гардијан дека САД „не се свесни дека ова прашање се покренува“.

АМЕРИКАНЦИТЕ ГИ ОЛАДИА ПОЉАЦИТЕ: САД не планираат да распоредат нуклеарно оружје во новите членки на НАТО по 1997 година

Во четвртокот попладне, портпаролот на Стејт департментот Ведант Пател рече дека „не биле свесни дека оваа конкретна работа е покрената …

„Полска е важен сојузник на НАТО во радиото, но не сме свесни дека оваа тема е покрената за време на преговорите. Но, можам да кажам дека САД не планираат да распоредат нуклеарно оружје на територијата на земјите членки на НАТО кои се приклучија по 1997 година“, рече Пател на брифингот.

Во моментов, американското нуклеарно оружје е распоредено во Белгија, Германија, Италија, Холандија и Турција. Како дел од нејзиниот безбедносен предлог во декември 2021 година, Русија инсистираше на репатријација на ова оружје, но САД и НАТО одбија.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.