АМЕРИКАНЦИТЕ НАЈАВИJA НОВА СТРАТЕГИЈА ЗА АРКТИКOT: ВАШИНГТОН ГРАДИ НОВИ МРАЗОКРШАЧИ, ПОДГОТВУВАЈЌИ ЕФИКАСЕН ОДГОВОР НА ПРЕДИЗВИКОТ НА РУСИЈА И КИНА

Соединетите држави имаат намера ефикасно да се натпреваруваат со Русија и Кина во рамките на новата развојна стратегија на Арктикот , изјавија високи претставници на Белата куќа на брифингот со новинарите.

АМЕРИКАНЦИТЕ НАЈАВИJA НОВА СТРАТЕГИЈА ЗА АРКТИКOT: ВАШИНГТОН ГРАДИ НОВИ МРАЗОКРШАЧИ, ПОДГОТВУВАЈЌИ ЕФИКАСЕН ОДГОВОР НА ПРЕДИЗВИКОТ НА РУСИЈА И КИНА

„Стратегијата ја дефинира засилената стратешка конкуренција што можете да ја видите на Арктикот од Русија и Кина во изминатата деценија“, велат тие.

„Значи (стратегијата) се однесува на одговорот и позиционирањето на Соединетите држави ефективно да се натпреваруваат и да управуваат со овие тензии“, додаде Белата куќа.

Администрацијата, исто така, истакна дека Соединетите Држави одлучиле да започнат со изградба на три нови мразокршачи, покрај двата во моментов во употреба.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.