АМЕРИКАНЦИТЕ ОБЈАВИЈА КАКО Е ПОТОПЕНА КРСТАРИЦАТА МОСКВА: Дали ова се координатите на рускиот брод! Одговорот беше ДА!

„Њујоркер“ објави голем текст на тема како САД почнаа да ја вооружуваат Украина и како споделуваат разузнавачки информации со воената и политичката елита на Киев за тоа каде се руските генерали, какво оружје треба да и се даде на Украина и како да се победи квантитативна предност на Русите кои ја користат западната доктрина за војна против Советскиот Сојуз.

АМЕРИКАНЦИТЕ ОБЈАВИЈА КАКО Е ПОТОПЕНА КРСТАРИЦАТА МОСКВА: Дали ова се координатите на рускиот брод! Одговорот беше ДА!

Од самиот текст може да се научи многу, особено дека контраофанзивниот план на Вооружените сили на Украина е развиен со помош на американски и британски експерти во воена база во Европа, дека САД немаат доволно висока цена Ракетните системи HIMARS да му ги дадат на Киев и дека воените власти на Украина нема да добијат тактички балистички ракети ATACMS поради желбата на украинските власти да го нападнат Крим.

Посебна пикантерија во овој текст е индиректното признание дека во април, на барање на властите во Киев, САД ги предадоа координатите на ракетниот крстосувач Москва, инаку командниот брод на Црноморската флота, кој беше потопен, по до кој дошло до удар и експлозија.

„Украинското барање во април се однесуваше на сомнителната локација на крстосувачот Москва, рускиот поморски крстосувач и командниот брод на Црноморската флота. Дали американските разузнавачки служби можат да потврдат дека бродот се наоѓа на серија специфични координати јужно од украинското пристаниште град Одеса во Киев.

Одговорот беше да, пишува The New Yorker

Наскоро властите во Вашингтон видоа извештаи во печатот дека бродот претрпел некаква експлозија. На 14 април во длабочините на Црното Море исчезна ракетниот крстосувач „Москва“.

Киев објави дека нападот бил извршен со противбродски ракети Нептун кои биле истрелани од копнени фрлачи во близина на Одеса и ја погодиле Москва, потврдија американските разузнавачки агенции.

Русија до денес не призна дека се случил нападот и го обвини пожарот на бродот и бурните мориња за загубата на бродот. Извештаите велат дека во нападот загинале 40 морнари.

Пекол на реката Северски Донец

Споделувањето на разузнавачките информации со Украина не беше направено со потонувањето на Москва. Продолжи и кога беше извршен артилерискиот напад со хаубици М777 на понтонскиот мост на реката Сиверски Донец.

Како што тврди авторот на текстот, се чини дека американското разузнавање им овозможило на Украинците да го откријат моментот кога руската оклопна колона го преминала мостот. Тој напад би бил една од најголемите руски загуби од почетокот на војната во Украина.

Во тој напад, десетици оклопни возила, тенкови и борбени возила на пешадијата беа уништени или завршија во коритото на реката. Се наведува и дека бројот на руските жртви бил 400.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.