АМЕРИКАНЦИТЕ УДРИЈА НА КАДИРОВ: Велат се збогатил преку Путин, а на мета се и членовите на неговото семејство!

На 15 септември, американското Министерство за финансии ги додаде највисоките руски финансиски функционери, роднините на чеченскиот лидер Рамзан Кадиров и руски функционер за правата на децата, кој наводно го насочува преместувањето на украинските деца во Русија на својата црна листа на санкции.

АМЕРИКАНЦИ УДРИЈА НА КАДИРОВ: Велат се збогатил преку Путин, а на мета се и членовите на неговото семејство!

Според некои информации, лидерот на Чеченија е обвинет за кражба на украинско жито.

Новите санкции се насочени кон 22 поединци и два ентитети за кои Министерството за финансии рече дека ги унапредувале целите на Москва во Украина пред и откако Русија изврши инвазија врз нејзиниот сосед.

Три од сопругите на Кадиров и три од неговите возрасни ќерки се на списокот. Исто така, се воведуваат дополнителни санкции за чеченскиот лидер, кој е под санкции на САД од декември 2017 година.

Кадиров беше унапреден во чин генерал-полковник за неговата улога во војната на Русија против Украина која започна во февруари, соопшти Министерството за финансии, додавајќи дека чеченските единици сојузници на Кадиров дејствувале во Буча, предградие на Киев, каде што руските војници извршиле злосторства и биле уништени. домови.

„Кадиров регрутирал за руските воени напори преку клубови за мешани боречки вештини, што им овозможува на него и на неговите единици да продолжат со својата активност во Украина“, соопшти одделот.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.