АМЕРИКА И РУСИЈА СЕ СОГЛАСИЈА: Ракетите што ја погодија фармата во Полска ги лансираа украинските воздухопловни сили! Ракетата 5V55 лансирана од S-300PS

Приказната за тоа чија ракета стигнала до селото на 5 километри од полско-украинската граница се уште трае, а целиот свет малку се плаши од истрагата. Повеќето луѓе нагаѓаат, а Американците и Русите барем во нешто се согласија. А тоа е, имено, дека не се работи за руска крстосувачка ракета Х-101, туку за ракета 5В55 која е лансирана од системот за воздушна одбрана С-300 на украинскиот систем за противвоздушна одбрана.

АМЕРИКА И РУСИЈА СЕ СОГЛАСИЈА: Ракетите што ја погодија фармата во Полска ги лансираа украинските воздухопловни сили! Ракетата 5V55 лансирана од S-300PS

Сега сите погодуваат како ракетата стигнала во Полска, но според се изгледа дека за време на борбената работа, два проектила кои биле лансирани за да ги пресретнат руските, промашиле и скршнале од патеката право кон Полска и убија две лица на фарма, поради што Варшава е многу вознемирена.

Руското Министерство за одбрана во вторникот вечерта, по објавувањето на веста, негираше дека било истрелано долж самата полско-украинска граница:

„Изјавите на различни украински извори и странски функционери за наводниот пад на „руските ракети“ во селото Пржеводов се намерна провокација со цел ескалација на ситуацијата“, соопшти руското Министерство за одбрана и тврди дека дел од ракетата е лансирана. од системот за воздушна одбрана С-300 можеше да се види.

Самиот американски претседател Џо Бајден сугерираше дека идејата дека проектилот потекнува од Русија е малку веројатна. Бајден им рекол на сојузниците на НАТО на Бали дека проектилот е дел од воздушната одбрана на Украина, според извор од НАТО кој зборувал за Ројтерс.

Првата снимка од теренот и делови од проектилот покажа дека не се работи за крстосувач Х-101, туку најверојатно за С-300. Како што одминуваше времето, имаше се повеќе информации дека се работи за ракета за противвоздушна одбрана 5V55 истрелана од системот за воздушна одбрана С-300 ПТ или ПС во сопственост на Украина.

Засега останува непознато дали се работи за верзијата К со класично радио командно водење или R, која во последната патека на летот полуактивно се води според принципот на следење на целта низ ракетата. Она на што посочуваат воените експерти е дека, најверојатно, ракетната дивизија, ангажирана вчера во заштита на воздушната одбрана на територијата на Украина, истрелала два проектила врз руски крстосувачки ракети кои погодиле цели во западна Украина.

Ракетите 5V55 се на едностепен погон со цврсто гориво. Нивната должина е 7,11 m, дијаметарот на телото 0,45 m и масата при лансирање 1.500 kg. По стартувањето, ракетниот мотор работи само 11-12 секунди, што на ракетата и дава брзина од 2.000 метри во секунда, што е брзина од околу 6 маха. Максималната должина на летот на ракетата е 270 километри. Инаку, ракетата се истрелува од цевката вертикално.

Растојанието на зоната на уништување на ракетата е 50 километри за верзијата К, а до 90 километри за верзијата R, што зависи од верзијата на проектилот и од кога е направена.Тоа важи за поновите ракети. За сите проектили, блиската зона на уништување е 6 km, а горната зона е 25-30 km. Во спротивно, со овие проектили може да се погодат и цели на земја на оддалеченост до 50 километри. Боевата глава на верзијата К е 120 килограми, а верзијата R е 90 килограми.

Некои, како што е веб страната Глобална одбрана, укажуваат на тоа дека можеби биле ракети на 540-от противвоздушен ракетен полк на украинските воздухопловни сили, лоциран во Каменка-Бугска, Лавовската област, и вооружени со системи С-300ПС/ПТ. Според овој сајт, оваа формација за ПВО е на борбена задача од јануари годинава.

Меѓутоа, од друга страна, иако може да се работи за инцидент, бидејќи украинските ракети се непрецизни, тоа се складирани ракети од постаро советско производство, кои не се ремонтирани и бројот на промашувања е голем откако се користени во војната.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.