Ана (20) јадела „тирамису“ и починала! Сопствениците на слаткарници не одат во затвор, туку се враќаат дури и на работа

Производителите на „веганската“ тирамису торта од која во Италија почина девојката Ана Белисарио (20), нема да одат во затвор.За потсетување, студентката доживеала реакција на млечни производи и анафилактичен шок откако изеде само две лажици од десертот, за кој подоцна беше откриено дека содржи траги од сирење маскарпоне, иако треба да биде вегански и без такви состојки.Покрената е истрага за смртта на 20-годишната девојка, бидејќи Ана била алергична на млечни производи, а ѝ послужиле тирамису кое било направено со млеко, иако било означено како вегански производ.Мајката и синот, Џована Аноја и Џузепе Лојеро, беа прогласени за виновни и осудени на 12 месеци затвор , меѓутоа, нивниот бранител побара спогодба за признавање вина што ќе ги поштеди од одење зад решетки.Ќе платат казна од по 10.000 евра, како и обештетување на партнерот на Ана и нејзиното семејство.Судијата Маријани од судот во Милано, исто така, ја укина забраната и им дозволи на мајката и синот да се вратат во семејниот бизнис на слаткари .Дополнително, утврдено е дека веганската и невеганската храна се складирале и подготвувале една со друга, а дури и во некои десерти не се води сметка за алергените.Траги од млечни протеини биле идентификувани и во други чаши за тирамису од истата марка, пишува Daily Mail. Згора на тоа, траги од јајца биле пронајдени во мајонезот на наводно вегански сендвич кој Ана го служела како главно јадење во ресторанот. Производот наречен тирамису беше повлечен од пазарот од страна на италијанското Министерство за здравство поради ризик од присуство на алергени, бидејќи содржи млечни протеини кои не се наведени на етикетата, пишува Daily Mail.

Пронајдете не на следниве мрежи: