АНГЕЛА МЕРКЕЛ: „Не жалам за одлуката во врска со рускиот гас“

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел ја брани претходната одлука за поврзаноста на Германија со рускиот гас и вели дека не се кае.

АНГЕЛА МЕРКЕЛ: „Не жалам за одлуката во врска со рускиот гас“

Од перспектива на времето, беше многу рационално, разбирливо да се увезува гас од Русија, кој беше поевтин од течниот нафтен гас од другите делови на светот – САД, Саудиска Арабија, Катар – рече Меркел на состанокот на Калусте Гулбенкијан. Фондација во Лисабон.

Германските медиуми јавуваат дека Меркел рекла дека при трансформацијата било јасно дека на Германија и треба гас, за еден ден целосно да се сврти кон други извори на енергија кои не и штетат на климата.

Таа нагласи дека Владата секогаш постапува врз основа на состојбите во моментот кога треба да носи одлуки.

Тој вели дека на германската политика и било јасно дека треба да се преструктуира целокупното снабдување со енергија.

  • Ја напуштивме нуклеарната енергија. Сакавме чекор по чекор, а тоа го сакам и сега, да излеземе и од јагленот – објасни Меркел.

Таа истакна дека и за време на Студената војна Русија била сигурен снабдувач на енергија.

  • Никогаш не верував дека има нешто како промена преку трговија, но верував во поврзување преку трговија. Затоа не се каам за мојата одлука, но верувам дека беше исправна од перспектива на времето – изјави Меркел.
Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.