Анкара вели дека Шведска и Финска нема да влезат во НАТО додека не ги исполнат турските барања

Пристапувањето во НАТО на Шведска и Финска нема да продолжи се додека не се исполнат турските барања, изјави портпаролот на турскиот претседател Ибрахим Калин на прес-конференција во Анкара по разговорите меѓу Турција и делегациите на Шведска и Финска.

„НАТО е безбедносен сојуз, така што најфундаменталното прашање на оваа алијанса е безбедносните грижи да се решат подеднакво и праведно за сите членки на алијансата“, рече тој. „Сакаме да се преземат конкретни мерки против терористичките организации. Сакаме да се преземат јасни чекори за решавање на безбедносните грижи на Турција.

„Доколку не се исполнат барањата што ги наведов, овој процес приклучување на Шведска и Финска во НАТО не може да продолжи“, рече тој понатаму.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.