Антицелулитна диета со која за шест дена ќе изгубите вишок на килограми само онаму каде што ви е најпотребно

Loading...

Оваа антицелулитна диета е разновидна и богата со вкусови, а резултатот е лесно видлив. Со овој начин на исхрана ќе изгубите вишок килограми само онаму каде што ви е најпотребно.
Внесувањето на калории е ограничено на 1200 дневно, но треба да имате на ум дека само диетата не е доволна во борбата со овој непријател на сечие тело. Телесната активност ќе ви биде од огромна корист, па затоа практикувајте колку што можете повеќе трчање, брзо одење, возење велосипед или некој спорт по желба.
Трите елементи кои низ секојдневната исхрана  не ги внесуваме доволно, помагаат во отстранувањето на целулитот, па затоа ако сакате оваа борба да биде успешна мора да го зголемите нивното консумирање.
Сулфурот се наоѓа во намирниците богати со животниски белковини како што се месото, рибата, млекото, сирењето и јајцата, а помага во отстранувањето на насобраните токсини.
Калиумот можете лесно да го пронајдете во млекото, овошјето, житарките, доматите и компирите, а помага за отстранувањето на вишокот течности.
Витаминот Ц го зголемува произвотството на колаген и го спречува наталожувањето на масни зрнца во ткивата. Можете да го пронајдете во портокаловото овошје, јагодите, дињите, пиперките, брокулите, доматите и зелениот лиснат зеленчук.
Ова е програмата на исхрана кон која треба да се придржувате ако сакате да победите во битката со целулитот.

1 ден
Појадок: 150 мл млеко или еден јогурт , лажица мед, шолја овесни снегулки и крушка
Меѓуоброк: 40 г суво овошје
Ручек: Пилешки гради со лесен сос и варен ориз – 100 г пилешко месо, 40 г ориз, лук, супа од зеленчук, немасно кисело млеко или јогурт, маслиново масло, феферони
Меѓуоброк: Портокал
Вечера: Салата со шунка, 50 г интегрален леб и јајце – 60 г зелена салата, тврдо варено јајце, 50 г шунка, 4 чаши сок од портокал

2 ден
Појадок: Фрапе од 150 мл безмасно млеко и 125 г банана
Меѓуоброк: 40 г суво овошје
Ручек: Тестенини во сос од печурки – 40 г тестенини, 200 г печурки, 2 лажици безмасна павлака или јогурт, 20 г мелени ореви, лук
Меѓуоброк: Интегрално печиво  со 30 г безмасно сирење
Вечера: Салата од пилешко, 3 лажици сок од портокал, лажичка оцет, сол и феферони со парче интегрален печен леб со свежо сирење

3 ден
Појадок: 250 г малини, 150 мл свежо млеко, шолја овесни снегулки, 2 лажици мед
Меѓуоброк: 40 г суво овошје
Ручек: Супа од зеленчук – исечкан кромид, половина литар супа од зеленчук, 200 г тиквички, 1 пиперка, 50 г шунка, 50 г грав, сол, црн пипер, маслиново маслооцет, сос од соја
Меѓуоброк: Јаболка
Вечера: Салата од пилешко и тиквички – 60 г зелена салата, 200 г тиквички, 3 лажици сок од портокал, лажица оцет, сол, 3 лажици кисела павлака или јогурт и 40 г интегрален леб

4 ден
Појадок: Фрапе од 150 мл млеко и 100 г манго
Меѓуоброк: 40 г суво овошје
Ручек: Бела риба со ориз – 40 г ориз, 2 филети бела риба, лажица лимонов сок, лажица исечкан рен и лажичка копар, 200 мл супа од зеленчук, 2 лажици безмасно кисело млеко или јогурт, домат
Меѓуоброк: Интегрално печиво со 20 г шунка
Вечера: Салата од шампињони и интегрално печиво

5 ден
Појадок: Јаболко, лажица лимонов сок, јогурт, шолја овесни снегулки и лажица мед
Меѓуоброк: 40 г суво овошје
Ручек: Кременадли со краставичка исечкана на плочки, половина пиперка, две лажички сок од портокал, лажица оцет, половина лажица масло, сол, лажица сос од соја и 50 г интегрален леб
Меѓуоброк: Половина ананас
Вечера. Салата со морков и брокула – 250 г зелена салата, 200 г морков, 100 г обарена брокула, 2 лажици безмасна павлака, лажичка сенф, 40 г интегрален леб и 30 г шунка

6 ден
Појадок: Киви, јогурт и шолја овесни снегулки
Меѓуоброк: 40 г суво овошје
Ручек: Омлет со спанаќ – 100 г варен спанаќ, две јајца, лук, маслиново масло и 40 г интегрален леб
Меѓуоброк: 50 г интегрален леб со 2 парчиња пилешка салама
Вечера: Салата со соја никулци и пиперка

 

loading...