Апасиев со порака до Османи: Не бе, скоту, масакрот кај Вејце не смее да се заборави!

Министерот за внатрешни работи на Македонија, Бујар Османи, вчера по повод годишнината од масакрот кај Буча порача дека масакрот во овој украински град не смее да се заборави.

Во своето обраќање, Османи ја повика Руската Федерација на итен прекин на огнот во Украина и безусловно повлекување на своите воени сили и потсети дека имињата Буча, Ирпин и Мариупол се очигледен потсетник дека мирот и човечкото достоинство не ни се секогаш загарантирани.

Додека меѓународната заедница бара правда, тој повика жртвите на овие злосторства да не бидат заборавени, нагласувајќи дека огромното уништување низ цела Украина сè уште продолжува, а тоа значи и целосно непочитување на вредноста на човечкиот живот.

– Одговорноста мора да надвладее. Не може да има неказнивост за воените злосторства, меѓународната заедница не може да остане нема и да дозволи сторителите да останат неказнети. Затоа, мора да се дејствува решително. Прекршувањето на меѓународното хуманитарно право мора да се реши – рече Османи.

На ваквата изјава му врати лидерот на Левица, Димитар Апасиев, кој на Фејсбук напиша:

Не бе, скоту!
Масакрот кај ВЕЈЦЕ не смее да се заборави.

Пронајдете не на следниве мрежи: