Апел од Хелсиншки: да се отстрани видеото од тепањето на девојчето!

Апел од Хелсиншки: да се отстрани видеото од тепањето на девојчето!

-Апелираме до медиумите и граѓаните да го отстранат видеото од насилничкиот акт врз девојката од Штип, кое се прошири на порталите и социјалните мрежи. Објавувањето и споделувањето на бруталниот видео материјал претставува продолжена виктимизација и понижување на жртвата. Да покажеме одговорност и емпатија и да не го дозволиме тоа! – испрати препорака до медиумите Хелсиншкиот комитет за човекови права.

Прочитајте на тема уште и:

Реакции на Твитер за тепачите од Штип, го открија нивниот идентитет

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Тепачите од Штип завршија со лисици на рацете

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.