АРАЧИНОВО КАКО ДИВ ЗАПАД: Кај не плаќаат струја па уште и ги тепаат екипите на ЕВН

Арачиново 30 часа без струја – ЕВН: Екипите се соочуваат со вербални и физички напади од мештаните

АРАЧИНОВО КАКО ДИВ ЗАПАД: Кај не плаќаат струја па уште и ги тепаат екипите на ЕВН

Два дена, во Арачиново како и селата Орланци и Мојанци нема струја. Градоначалникот Ридван Ибраими вели дека според неговите информации станува збор за технички дефект кој не се санира со потребната брзина.

Од ЕВН Хоме за ТВ21 потврдуваат дека во понеделник наутро во општината дошло до голем дефект како последица на големото преоптоварување на трафостаниците поради континуираното незаконско користење на струјата од страна на жителите.

„Во Арачиново нашите екипи често се соочуваат со вербални и физички напади од страна на жителите, што го оневозможува извршувањето на работата во целина. За да се работи мора да се создадат услови за нормално функционирање и работа, како за дефекти, така и за реконструкција и модернизација на мрежата. Се додека нема нормални услови за работа и има пречка во извршувањето на работата, нема да има можност за реставрирање“, велат од ЕВН.

СО ПУЛС24 СЕКОГАШ НА ТЕМАТА ШТО ТЕ ИНТЕРЕСИРА ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ ⬆⬆⬆
Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.