АРМИЈАТА НА СРБИЈА ГИ ОТКРИ ДЕТАЛИ ЗА СОБОРЕНИОТ ДРОН: Вака беше уништен дронот на подрачјето на Копаоник!

Согласно наредбата на претседателот на Републиката и врховен командант на вооружените сили на Србија, Александар Вучиќ, вооружените сили на Србија преземаат засилени мерки за откривање, следење и неутрализирање на беспилотни летала во близина на воени објекти, соопшти Министерството за одбраната на Република Србија.

АРМИЈАТА НА СРБИЈА ГИ ОТКРИ ДЕТАЛИ ЗА СОБОРЕНИОТ ДРОН: Вака беше уништен дронот на подрачјето на Копаоник!

„Денеска, во попладневните часови, единиците на Војската на Србија, по навремено откривање и следење, неутрализираа комерцијален дрон кој се движеше од правец на Копаоник кон Рашка.

Дронот е соборен со примена на мерки за електронско заглавување, во непосредна близина на воените објекти во гарнизонот Рашка.

Српските вооружени сили ќе продолжат, согласно наредбата на претседателот на Републиката и врховниот командант, да ги соборуваат сите беспилотни летала пронајдени во зоната на забранети летови и во близина на воените објекти, стои во соопштението.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.